About used machines

Od czerwca 2010 r. w Komatsu Poland funkcjonuje dział Maszyn Używanych. Jest on alternatywnym rozwiązaniem dla klientów, którzy ze względów ekonomicznych nie mogą sobie pozwolić na zkup nowego sprzętu, bądź też chcą "wypróbować" markę Komatsu bez wydawania większych środków. Maszyny Komatsu "z drugiej ręki" to również znakomita oferta dla firm, które dysponują już rozbudowanym i wyspecjalizowanym zapleczem sprzętowym, ale potrzebują maszyny uzupełniającej, np. koparko-ładowarki czy minikoparki.

Ta usługa od początku przyjęła się bardzo dobrze, bo klienci którzy wcześniej nabywali maszyny używane od Remarksa Polska, teraz mogą je kupić w Komatsu Poland. Firma ma ponadto możliwość zaproponowania wymiany dotychczas eksploatowanego sprzętu na nowszy odpowiednik. W rozliczeniu może być oddana maszyna innej marki, więc klient nie musi się martwić co z nią zrobić. Taki sprzęt trafia później na rynki zagraniczne.

Maszyny używane oferowane są przez Komatsu Poland pochodzą z Komatsu Europe albo od polskich klientów. Wszystkie są serwisowane i znana jest ich historia eksploatacji, którą nawet można wydrukować i dokładnie przejrzeć. Przebieg użytkowania oraz wykonywane czynności serwisowe są generowane na podstawie zapisów z Komtraxu. Dotyczy to jednak tylko maszyn wyprodukowanych po 2007-2008 r., bo dopiero wtedy był montowany nowatorski system monitoringu. W przypadku starszych jednostek firma korzysta z klasycznej dokumentacji serwisowej, którą każda autoryzowana placówka obsługowa ma obowiązek prowadzić.

Oprócz dokładnej znajomości pochodzenia i historii nabywanego sprzętu, klient otrzymuje gwarancję udzielaną na okres od 3 miesięcy do jednego roku, zależnie od stanu technicznego maszyny, jej wieku i liczby przepracowanych motogodzin. Czasami występują przypadki, gdy maszyna jest w bardzo dobrym stanie, a wtedy istnieje szansa na indywidualne wydłużenie gwarancji. Każdy klient ma też możliwość wykupienia obsługi Maintenance Plus, w dodatku za taką samą cenę, jak przy nowym sprzęcie. Wszystkie maszyny używane, zanim trafią do klienta, przechodzą dokładny przegląd, by były sprawne "roboczo". Obejmuje on wymianę materiałów eksploatacyjnych adekwatnych do przebiegu, kasowanie luzów i usuwanie wszelkich wycieków. Przed zakupem maszyny używanej można ją sprawdzić. W tym celu przy każdym oddziale handlowo-serwisowym oraz na terenie głównej siedziby Komatsu Poland jest organizowany niewielki plac testowy. Do maszyn używanych jest oferowana bogata gama osprzętu. Wszystkie sprzedawane łyżki, młoty czy nożyce hydrauliczne są nowe, bo używane trudno zdobyć, zwłaszcza w odpowiednim stanie.

Największym zainteresowaniem cieszą się maszyny 2-3 letnie. Są one w znakomitej kondycji technicznej, a przy tym można je nabyć o wiele taniej niż nowe. Trafiły tu bo skończył się leasing, którego poprzedni właściciel nie przedłużył, albo np. wykupił maszynę, a teraz ją odsprzedaje, czy też zmienił "front" robót i nie jest mu już potrzebna. Czasami zdarzają sie też maszyny demonstracyjne, które pochodzą np. z 2007 r., ale mają bardzo niewielki przebieg rzędu 100 motogodzin. Wśród maszyn używanych na polskim rynku chętnie są kupowane koparko-ładowarki, ale znakomicie sprzedają się też koparki gąsienicowe, spycharki klasy D61 czy D65, minikoparki, koparki kołow ( w szczególności maszyny z podwójnie łamanym wysięgnikiem, stabilizatorami i lemieszem), małe ładowarki klasy WA65 czy WA70, a także większe typu WA470 i WA480.