History of Komatsu

Gdy zapytamy o najbardziej znanych producen­tów maszyn budowlanych, Komatsu będzie jedną z najczęściej wymienianych marek na każdym kontynencie. Dlaczego tak jest? Komatsu to koncern globalny, dostarczający kompleksowe rozwiązania dla budownictwa i przemysłu wydobywczego z historią liczącą 90 lat!
 

Firma Komatsu Ltd. została założona 13 maja 1921 r. w japońskiej miejscowości Ishikawa. Początki jej działalności były związane z produkcją stali i specjalistycznych pras do blachy. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystano przy budowie maszyn: najpierw gąsienicowych ciągników rolniczych, a od 1947 r. spycharek gąsienicowych. Pięć lat później do oferty dołączyły równiarki drogowe, a niedługo potem wozidła przegubowe i sztywnoramowe oraz wózki widłowe. W połowie lat 60. pojawiły się jeszcze ładowarki oraz koparki gąsienicowe i kołowe. Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce w 2001 r., gdy do oferty wprowadzono największą spycharkę na świecie D575. Maszyna ma masę własną ok. 160 t i maksymalną moc ok. 1300 KM. W 2007 r. pojawił się wózek widłowy z napędem hybrydowym, rok później do seryjnej produkcji trafiła hybrydowa koparka hydrauliczna, od 2012 roku jest oferowana również w Europie. W porównaniu z typową konstrukcją zapewnia mniejsze zużycie paliwa nawet o 20-30%.
 
Stale poszerzany zakres produkcji oraz rozwój eksportu i coraz większe zapotrzebowanie na maszyny budowlane, bez których nie byłby możliwy tak szybki postęp cywilizacji, skłoniły koncern do uruchomienia nowych fabryk, również poza Japonią. Obecnie Komatsu Ltd. z siedzibą główną w Tokio należy do Komatsu Group, która obejmuje jeszcze 183 innych podmiotów i zatrudnia łącznie ponad 38 tys. pracowników. Podział obowiązków uległ niewielkiej zmianie: Komatsu Ltd. zajmuje się produkcją maszyn budowlanych, górniczych i przemysłowych, w pozostałych zakładach powstają m.in. maszyny leśne, wózki widłowe, osprzęt do maszyn roboczych, prasy hydrauliczne, obrabiarki CNC, maszyny do cięcia laserem, a nawet pojazdy wojskowe i elektronika precyzyjna. Oprócz Japonii, fabryki Komatsu Group znajdują się w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Czechach, Szwecji, Norwegii, Rosji, Indonezji, Tajlandii, Indiach oraz Chinach.
 
Mimo narastającej konkurencji, Komatsu umacnia pozycję lidera wśród największych dostawców maszyn budowlanych. Dzięki znakomitej jakości sprzętu i doskonałej obsłudze posprzedażnej klienci, którzy choć raz zetknęli się z marką Komatsu, nigdy jej nie porzucają!