About Komatsu

Wyłącznym dystrybutorem maszyn Komatsu na terenie Polski jest spółka Komatsu Poland, która została zarejestrowana w 2005 r., a działalność operacyjną rozpoczęła w styczniu 2006 r. Kontynuuje ona działalność firmy Marubeni Cons­truction Machinery.

Nowy dystrybutor został powołany w celu rozwoju firmy, zarówno pod względem sieci sprzedaży, jak i obsługi. Poczynione zmiany przyniosły efekt: w ciągu zaledwie kilku lat Komatsu osiągnęło status jednej z najczęściej wybieranych marek sprzętu budowlanego w Polsce.
 
Właścicielem Komatsu Poland są firmy Tecnosumit i Komatsu Europe z udziałami odpowiednio 90 i 10%. Pierwszą założył koncern Sumitomo Corp. z Japonii do obsługi rynku europejskiego. Tecnosumit ma w Europie 7 firm takich jak Komatsu Poland, które dystrybuują maszyny na Litwie, Łotwie i w Estonii, w Finlandii, na Ukrainie, w Polsce i Hiszpanii. Z kolei Komatsu Europe z siedzibą w Belgii należy do Komatsu Ltd.

Do końca 2010 r. firma miała w Polsce dwóch przedstawicieli: Grausch i Grausch oraz Polsad Jacek Korczak. Pierwsza z nich obsługiwała 6 zachodnich województw, druga tylko łódzkie. Na pozostałym terenie sprzedaż maszyn była prowadzona bezpośrednio przez Komatsu Poland. Z początkiem 2011 r. firma zmieniła dotychczasową strukturę i zakończyła kontrakty na przedstawicielstwo z Grausch i Grausch oraz Polsadem. Postępując w ten sposób, Komatsu Poland chce być bliżej klienta, by lepiej znać jego problemy i jak najszybciej reagować na zmieniające się oczekiwania i potrzeby.       

Teraz Polska jest podzielona na 3 rejony sprzedaży i serwisu maszyn Komatsu. Każdy z nich ma swojego regionalnego kierownika sprzedaży i regionalnego kierownika serwisu. Największy rejon północno-wschodni z centralą w Warszawie obejmuje woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie. Do rejonu zachodniego z centralą w Poznaniu włączono woj. zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie i dolnośląskie. Reszta województw należy do rejonu południowego z centralą w Mysłowicach.