HISTORIA POWSTANIA

KOMTRAX jest unikatowym bezprzewodowym systemem monitorowania zainstalowanym standardowo w każdej nowej maszynie Komatsu. Jest źródłem ważnych informacji zarówno dla klienta, jak i dystrybutora, m.in. wskazuje dokładną lokalizację GPS maszyny, jej status pracy, poziom zużycia paliwa i wiele innych danych. Informacje te są niezbędne w celu diagnostyki pracy maszyny, optymalizacji wykorzystania sprzętu oraz monitorowania trendów rynkowych.

A jak powstał?
W 1997 roku  Pan Masahiro Sakane – ówczesny Kierownik Administracji Komatsu Ltd w Japonii (a następnie Prezes Komatsu Ltd), podczas spotkania z inżynierami, przedstawił ciekawy projekt do przeanalizowania. Jeszcze w tym samym roku, sugerując się pomysłem Pana Sakane, jeden z inżynierów położył na jego biurku gotowy 10-stronicowy konspekt z technicznymi rozwiązaniami dla tegoż projektu.  I tak narodził się Komtrax.

Sam pomysł powstania systemu miał swoje źródło w "Tamagotchi", elektronicznej japońskiej zabawce, która w latach 90tych podbiła światowe rynki. Zabawka w postaci niewielkiego plastikowego jajka prezentowała zwierzątko, którym należało się opiekować: karmić, myć, zabawiać, reagować na wszelkie jego potrzeby. W głowie Pana Sakane pojawił się pomysł: a co jeśli maszyna mogłaby nas poinformować:
"Hej, jestem tutaj! Zwróć na mnie uwagę, nie mam wystarczająco dużo paliwa!" to byłaby niezwykle przydatna informacja dla jej właściciela i dystrybutora, by w porę zapewnił klientowi odpowiednie wsparcie. Wówczas jego intuicja podpowiedziała mu: "Ten system ma ogromną wartość. Klienci posiadający wiele maszyn Komatsu mogliby w łatwy sposób wskazać lokalizację dowolnej maszyny w każdym momencie. Poprawiłoby to również bezpieczeństwo sprzętu - nawet w przypadku kradzieży właściciel mógłby odszukać swoją maszynę."

Ostatecznie Pan Sakane dał inżynierom zielone światło na wdrożenie projektu. Początkowo sama idea powstania Komtraxu nie spotkała się z entuzjazmem, a projekt traktowany był raczej marginalnie. Poza tym system ten nie był darmową opcją, z czego również wynikała jego mała popularność. Wszystko zmieniło się w 1999 roku, kiedy firma Fukushima, zajmująca się wynajmem maszyn złożyła w Komatsu zamówienie na instalację systemu Komtrax w swoim sprzęcie.

Gdy w 2001 roku Pan Sakane został Prezesem Komatsu Ltd., zdecydował, że Komtrax powienien być zamontowany standardowo i bezpłatnie we wszystkich maszynach Komatsu. Ta inwestycja miała przynieść korzyści nie tylko klientom, ale również inżynierom Komatsu, by korzystając z szeregu informacji mogli ulepszać konstrukcje sprzętu.

Pozostała jeszcze kwestia ustalenia nazwy systemu. Rozesłano pytanie do pracowników Komatsu, a najlepszą sugestią okazała się kompilacja słów "Komatsu" i "Machine Tracking" (w tłumaczeniu: śledzenie maszyny). Powstała nazwa KOMTRAX, która idealnie oddawała ideę i funkcję nowopowstałego systemu.

Dziś mamy ponad 400 000 maszyn na świecie wyposażonych w Komtrax. Kilka faktów przyczyniło się do tego sukcesu. Rozwój nowego systemu Komtrax był ściśle połączony z wymogami miejsc pracy maszyn. Ciągła myśl inżynierów, by nigdy "nie poddawać się" w udoskonalaniu systemu, oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii ICT zrobiły resztę.
Komtrax ewoluował: poza urządzeniem, które po prostu śledzi lokalizację danej maszyny i czasu jej pracy, doastarcza aktualnych informacji, pomagając klientom i dystrybutorom lepiej zarządzać flotą. Komtrax jest bezcennym źródłem danych. Ułatwia sprawniejszą obsługę techniczną i naprawy przy niższych kosztach, daje możliwość podejmowania działań zapobiegających poważniejszym awariom, a tym samym pomaga w serwisowaniu maszyn.

Dzięki systemowi Komtrax, Komatsu jest pionierem w technologii telematycznej maszyn. Komtrax może wszystko!