wróć

Dla zwiększenia efektywności pracy - Sennebogen 723

Debiut na łamach e-maszbud.pl. Marka Sennebogen jeszcze nie miała okazji zaprezentować się w naszym piśmie, a więc to dobry moment, aby to niedopatrzenie naprawić. Okazja jest odpowiednia, bo na rynek właśnie wchodzi nowa mobilna maszyn do drewna tego producenta. Jej główną cechą jest silne skoncentrowanie na realnych potrzebach branży. Zapraszamy do naszej analizy jej możliwości.

 

Sennebogen 723 – bez rewolucji

 

Seria maszyn mobilnych Sennebogen 723 jest kontynuacją wieloletnich doświadczeń bawarskiego producenta w tej branży. Marka jest bardzo popularna wśród zawodowców, a sama lektura specyfikacji nowej generacji każe nam sądzić, że Sennebogen podtrzyma silną branżową pozycję. Do rzeczy.

Sennebogen 723 posiada aż 27-tonowy udźwig, co predysponuje ją do pracy w sporych tartakach. Kołowe zawieszenie sprzyja działaniu również poza utwardzonymi placami, co znacznie zwiększa uniwersalność zastosowania maszyny. Maszyna jest napędzana silnikiem wysokoprężnym o mocy ponad 160KM. Jednostka jest bardzo nowoczesna i ekologiczna, spełnia normę emisji spalin Tier 4f, co przekłada się także na mniejszy apetyt na paliwo.

 

Ogromne możliwości transportowe na szczęście nie zostały okupione znacznym zwiększeniem rozmiarów maszyny. Sennebogen 723 jest mniejszym odpowiednikiem wprowadzonej w 2014 roku 735, oferując 11-metrowy wysięgnik i dwustopniowy napęd na wszystkie koła, dzięki czemu jest ciekawą propozycją także dla mniejszych tartaków.

 

Bezpieczeństwo – klucz do efektywnej pracy

 

Inżynierowie Sennebogen mocno skupili się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem pracy przy użyciu tej maszyny. Pojawiła się na nowo zaprojektowana drabinka ułatwiająca zajmowanie miejsca w kabinie, a także poręcz na całym obwodzie wokół miejsca pracy operatora. Sama kabina zostało dodatkowo zabezpieczona wzmocnionymi kratami chroniącymi przed przypadkowym uderzeniem drewna – opcjonalnie kraty mogą zostać wykonane z tafli pancernego szkła. Również opcją są dodatkowe zabezpieczenia napędu.

 

Maszyna ma całkiem kompaktowe rozmiary – 3 metry szerokości, a promień zachodzenia tyłu wynosi zaledwie 2,52 metra, co pozwala jej poruszać się nawet na bardzo ciasnej przestrzeni. 723 oczywiście w pełnym zakresie obraca się wokół własnej osi – dzięki temu załadunek i rozładunek drewna jest znacznie ułatwiony.

 

Dzięki specjalnej konstrukcji podwozia maszyna może być wykorzystywana w trudnym terenie, nawet o sporej pochyłości – bardzo pomagają w tym potężne opony, które w dodatku poprawiają stabilność sprzętu. 723 rozpędza się do maksymalnej prędkości 20 km/h

Producent zadbał o operatora

 

Po raz pierwszy w tej klasie maszyn pojawiła się tak komfortowa kabina, którą producent określa mianem Maxcab. Przede wszystkim trzeba pochwalić znakomitą widoczność, co udało się osiągnąć m.in. poprzez podniesienie kabiny o 1 metr w stosunku do konstrukcji maszyny.

Oczywiście nie zabrakło całej gamy specjalistycznego oświetlenia oraz bocznych kamer, które zapewniają operatorowi bardzo dobry przegląd sytuacji, szczególnie ważny po zmroku. Większość funkcji maszyny jest wsparta elektronicznie, dlatego operator może się skupić praktycznie tylko na precyzyjnym sterowaniu ramieniem wysięgnika. Podobać może się także ułatwiony dostęp do kluczowych podzespołów, które wymagają najczęstszej kontroli serwisowej.

 

Sennebogen 723 bez wątpienia jest bardzo udaną konstrukcją, która powinna mocno wesprzeć profesjonalny wizerunek producenta w branży drzewnej. Jedno jest pewne – widząc zieloną maszynę w tartaku lub przy wyrębie lasu mamy gwarancję, że praca przebiega według wyśrubowanych standardów.

 

Źródło: e-maszbud.pl