Koparka przeładunkowa do złomu

 

 

Koparki to jedne z najważniejszych maszyn wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie. W związku z dużą różnorodnością potrzeb i zastosowań, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, a wśród nich – koparki przeładunkowe. Nawet w tak wyspecjalizowanej grupie znajdziemy urządzenia z różnym osprzętem, wykonujące rozmaite czynności. Maszyny do zasilania strzępiarek, podające na taśmociągi, koparki przeładunkowe do złomu czy koparki do cięcia złomu (grubych elementów stalowych) to niektóre z przykładów takiego sprzętu. Zwracamy uwagę na kilka aspektów, które należy wziąć pod rozwagę przed wyborem odpowiedniej koparki.

 

 

System pracy koparki przeładunkowej do złomu

 

Charakter wykonywanej pracy ma kluczowe znaczenie dla decyzji o kupnie lub wynajęciu urządzenia. Koparki do złomu pracują zazwyczaj w systemie przerywanym*. Jest to zresztą najchętniej wykorzystywany rodzaj urządzeń na złomowiskach, budowach etc.

 

* System pracy przerywany charakterystyczny jest dla zdecydowanie największej i najbardziej zróżnicowanej grupy maszyn, do której należą również koparki przeładunkowe do złomu. W tym systemie pracy danemu urządzeniu przyporządkowana jest czynność główna (np. ładowanie złomu, zasilanie strzępiarki, użycie nożyc do cięcia złomu i in.) oraz – w kolejnych etapach działania urządzenia – czynności pomocnicze (m.in. podniesienie, przeniesienie ładunku w inne miejsce i opróżnienie chwytaka). Ostatnim etapem jest zawsze powrót maszyny do pozycji początkowej.

 

 

Rodzaj napędu koparki przeładunkowej do złomu

 

Koparka do złomu może mieć jako źródło zasilania:

 

  • silnik elektryczny (maszyny jedno- lub wielosilnikowe),
  • silnik spalinowy,
  • zasilanie mieszane, czyli napęd spalinowo-elektryczny (silnik spalinowy napędza elektryczny generator).

 

Ze względu na charakter pracy na złomowiskach, gdzie bardzo łatwo o uszkodzenie czy przecięcie kabla zasilającego, bardziej praktycznym rozwiązaniem wydają się być koparki do złomu z silnikiem Diesla.

 

 

Fot. Koparka przeładunkowa do złomu z chwytakiem wielopłatkowym (pojemność 600 l, silnik 129 kW, zbiornik na paliwo o pojemności 450 l, udźwig chwytaka 4,2 t, ramię o zasięgu 12 m).

 

 

Osprzęt roboczy stosowany w koparkach do złomu

 

Funkcjonalność danej koparki zależy od wielu parametrów (długości ramienia roboczego, masy urządzenia, rodzaju podwozia etc.), ale jednym z najważniejszych jest rodzaj osprzętu, który determinuje wykonywanie przez urządzenie danej czynności.

 

Koparki przeładunkowe do złomu to w przeważającej większości maszyny chwytakowe umożliwiające podniesienie i przeniesienie złomu w inne miejsce. Wyposażone są w otwierający się i zamykający chwytak, zawieszony na ramieniu . W zależności od potrzeb może on mieć różną konstrukcję. Ze względu na specyfikę pracy przy sortowaniu odpadów, ładowarki do złomu posiadają chwytaki z wymiennymi pazurami ze stali o wysokiej twardości, odpornej na ścieranie i szybkie zużycie.

 

Najbardziej popularne w tego typu koparkach są chwytaki łupinowe i palczaste (otwarte, półotwarte, zamknięte).

 

Pierwsze z nich przeznaczone są do przenoszenia drobnych i sypkich elementów, natomiast te drugie dobrze radzą sobie z nieforemnym złomem o różnej wielkości. Chwytaki palczaste o odpowiednio przystosowanej konstrukcji, służą do przenoszenia odpadów wielkogabarytowych oraz nietypowych (jak szyny, rury...). Większe elementy złomu wymagają rozdrobnienia, co umożliwiają nożyce do cięcia złomu do koparki. Używa się ich również do wycinania stalowych elementów konstrukcji podczas prac wyburzeniowych.

 

 

 

Fot. Koparka z chwytakiem do złomu, na podwoziu gąsienicowym. Waga urządzenia waha się od 38,5 do 56 t, w zależności od rodzaju i osprzętu. Udźwig chwytaka to 3,6 t, pojemność 600-800 l, zasięg ramienia do 16.5 m.

 

Elektryczne minikoparki do złomu

 

Ze względu na swoją mobilność i dostępność, minikoparki w branży budowlanej stosowane są znacznie częściej niż duże urządzenia. Dzięki niewielkim gabarytom mogą one podjąć pracę nawet w miejscach trudno dostępnych. Przydatność minikoparek elektrycznych jest jednak na złomowisku ograniczona i wykorzystywane są one zwykle jako sprzęt pomocniczy dla dużych maszyn.

 

 

Przegląd modeli i możliwości minikoparek Komatsu >>

 

Fot. Niewielka koparka przeładunkowa do złomu z chwytakiem palczastym o pojemności 400 l i udźwigu 3,5 t. Silnik o mocy 115 kW ze zbiornikiem paliwa o pojemności 330 l i  ramieniem o zasięgu 9,5 m. Dostępna w wersji kołowej, gąsienicowej lub na platformie z czteropunktowym podparciem.

 

 

Rodzaj podwozia koparki przeładunkowej do złomu

 

W przypadku miejsc składowania złomu praktycznie nie występuje problem grząskiego gruntu, więc użytkownicy maszyn nie muszą ograniczać się wyłącznie do koparek gąsienicowych, które w branży budowlanej są wybierane zdecydowanie najchętniej. Producenci oferują w tej sytuacji również inne możliwości:

 

  • maszyny na podwoziu kołowym,
  • koparki poruszające się po torach na podwoziu szynowym (suwnice, dźwignice),

 

Kupno czy wynajem koparki do złomu – które rozwiązanie jest lepsze?

W przypadku koparek przeładunkowych do złomu zakup urządzenia może okazać się niezbędny. Specyfika pracy na złomowisku wymaga ciągłej obecności koparek z chwytakiem do złomu, maszyn do zasilania strzępiarek czy podających na taśmociągi. Oczywiście zależy on od możliwości i kondycji finansowej firmy. Długoterminowym, korzystnym finansowo rozwiązaniem bywa leasing potrzebnego sprzętu, który również warto rozważyć.

Potrzebujesz maszyny przeładunkowej do pracy na złomowisku? Powiedz nam, czego oczekujesz od koparki do złomu –  zaproponujemy najoptymalniejszy do Twoich potrzeb model. Skontaktuj się z nami.
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.