Spycharki Inteligentne -zintegrowany system 3D + antypoślizg gąsienic

Spycharki Inteligentne Komatsu cieszą się wśród operatorów bardzo dobrą opinią. Aby się łatwo o tym przekonać wystarczy posłuchać opinii zebranych podczas zeszłorocznego eRobocze Show w Sosnowcu. 

Jedną z wielu unikatowych zalet tej maszyny jest możliwość pracy w trybie automatycznym począwszy od spychania zgrubnego aż do końcowej niwelacji terenu. Spycharki iMC Komatsu posiadają 4 tryby spychania, gdzie 3 z nich są ściśle powiązane z antypoślizgiem gąsienic. Jak działa funkcja zapobiegania poślizgowi? Prędkość sczytywana z czujnika prędkości maszyny jest porównywana z realną prędkością maszyny wyznaczaną w oparciu o satelity GNSS. Druga z nich jest zawsze prędkością rzeczywistą i możemy być w 100% pewni, że maszyna faktycznie porusza się w takim tempie. W sytuacji kiedy prędkość brana z czujnika prędkości jest większa od prędkości wyznaczanej na podstawie satelitów jest to informacja dla maszyny, że mamy do czynienia
z poślizgiem. W tej sytuacji lemiesz unosi się ku górze, aby maszyna nie ślizgała się i nie tworzyła pod sobą dziury. Oprócz prędkości brane jest tutaj także pod uwagę ciśnienie HST oraz ciśnienie układu hydraulicznego. Poniżej znajdziecie informacje czym różnią się między sobą poszczególne tryby spychania:

 • Cięcie i transmisja – kiedy maszyna pcha za dużą ilość materiału, lemiesz automatycznie podniesie się i pozostanie już w górze do końca wykonywanego pasa.
 • Cięcie – kiedy maszyna pcha za dużą ilość materiału, lemiesz unosi się ku górze w celu zapobiegnięcia poślizgowi, po czym ponownie stara się jak najszybciej wrócić do wysokości projektowej. Jest to najbardziej „agresywny” tryb spychania.
 • Rozsypywanie – tryb z funkcją antypoślizgu, dedykowany do budowania warstw. Używamy go
  w sytuacji, kiedy mamy nawieziony materiał i rozprowadzamy go zgodnie z przygotowanym projektem.
 • Prosta niwelacja – jedyny tryb, w którym nie ma funkcji zapobiegania poślizgowi. Tutaj system działa w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnego systemu zewnętrznego. Tryb ten dedykowany jest do końcowej niwelacji terenu, gdzie powierzchnia jest już zbliżona do tej założonej w projekcie.
 • Co ciekawe, Komatsu w Maszynach Inteligentnych oprócz 4 trybów spychania, posiada także 3 tryby obciążenia lemiesza:
 • Lekki – tryb dedykowany dla piasku oraz innych suchych i lekkich materiałów. Używamy go przy niewielkich ilościach materiału na ostrzu.
 • Normalny – tryb przeznaczony dla większości możliwych warunków. Używany jest do przepychania średnich ilości materiału.
 • Ciężki – tryb wykorzystywany podczas pracy z gliną oraz innymi mokrymi i gęstymi materiałami. Używamy go, gdy ostrze jest w pełni załadowane.
   
  Inną opcją jest funkcja „Łagodnego startu”, która umożliwia delikatne zejście ostrza do założonego projektu. Dzięki tej funkcji, przy starcie maszyny unikamy niepotrzebnego zagłębienia się lemiesza w ziemię.

Warto pamiętać, że właściwe używanie powyższych trybów przekłada się na mniejsze zużycie paliwa oraz szybciej wykonaną pracę. Jednak największe korzyści widać w dłuższej żywotności podwozia, co ma ogromne przełożenie na oszczędność pieniędzy.

 

Maciej Gremblewski

 
Masz Pytania?
info@komatsupoland.pl
+48 22 783 00 62
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.