Innowacje Komatsu - rewolucja na placu budowy

W rozmowie z Pośrednikiem Budowlanym: Maciej Gremblewski- iMC & Topcon Product Manager w firmie Komatsu Poland

Wiosną 2017 roku na targach Autostrada-Polska w Kielcach miała miejsce polska premiera Maszyn Inteligentnych Komatsu. Jak od tego czasu potoczyły się losy maszyn iMC Komatsu w Polsce?

– Z dumą mogę powiedzieć, że maszyny inteligentne Komatsu przebojem zdobyły sobie polski rynek budowlany. Koparki z automatycznym systemem 3D oraz spycharki z rozwiązaniem bezmasztowym zrewolucjonizowały pracę na naszych placach budowy. W roku 2020 technologia „intelligent Machine Control” została jeszcze bardziej udoskonalona. Światło dzienne ujrzała bowiem druga generacja maszyn Komatsu z fabrycznym systemem 3D. Warty uwagi jest fakt, że światowe obchody stulecia marki Komatsu uświetniliśmy w Polsce sprzedażą setnej maszyny inteligentnej. Zakupiła ją firma Richert z Gdańska. Chciałbym też zauważyć, że zainteresowanie maszynami inteligentnymi Komatsu nie słabnie. Dzisiaj spoglądamy już w kierunku liczby 200.

 

Co sprawiło, że od kilku miesięcy w ofercie Komatsu Poland znalazły się produkty marki Topcon?

– Komatsu Poland zostało dystrybutorem urządzeń marki Topcon, co jest pokłosiem sukcesu maszyn inteligentnych Komatsu w Polsce. Nasi klienci będący użytkownikami maszyn iMC często pytali nas o możliwość doposażenia w system 3D innych maszyn będących w ich posiadaniu. Działo się tak dlatego, że chcieli pozostać przy naszym wsparciu i obsłudze, a zarazem mieć kolejną maszynę wyposażoną w system z interfejsem, który już dobrze znają. Tak się składa, że produkty Topcon w stu procentach spełniają potrzeby tychże klientów. Systemy Topcon możemy montować na koparkach kołowych, koparkach gąsienicowych, spycharkach i równiarkach. Co istotne, doposażamy w ten sposób nie tylko maszyny Komatsu, ale także innych producentów.

 

Spycharka gąsienicowa Komatsu D61PX-24 z systemem Topcon 3D MC-Max (GNSS),
„Wybrałem system Topcon, ponieważ Komatsu Poland zapewnia nam tak samo doskonałe wsparcie, jak w przypadku nabytych przez nas maszyn inteligentnych.” 
Adam Richert, Właściciel firmy RICHERT Katarzyna Richert

 

Które z rozwiązań Topcon cieszy się w tej chwili największym zainteresowaniem polskiego rynku?

– Aktualnie najbardziej popularny jest podwójny system MC-MAX na spycharkę. Jego specyfika polega na tym, że łączy on w sobie rozwiązanie bezmasztowe GNSS oraz technologię LPS, czyli tachimetr. Podczas pracy maszyny na otwartych przestrzeniach operator bazuje na antenach satelitarnych, natomiast w trakcie wykonywania zadań wymagających bardzo wysokiej dokładności, bądź gdy praca jest wykonywana w hali lub lesie, operator przełącza system w tryb tachimetryczny. Jest to niesamowicie uniwersalne rozwiązanie, które pozwala wykonywać roboty zgodnie z projektem 3D dosłownie w każdych warunkach.

 

Można zatem stwierdzić, że produkty Topcon w pewnym sensie stanowią uzupełnienie maszyn inteligentnych Komatsu…

– Jak najbardziej tak. Maszyny Inteligentne z fabrycznym systemem 3D są znakomitą technologią, ale modele z tym rozwiązaniem są limitowane. Tyczy się to zwłaszcza koparek. Aktualnie w ofercie mamy trzy modele: PC210i, PC290i oraz PC360i. Systemy Topcon znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach koparek, nie tylko gąsienicowych, ale przede wszystkim kołowych. Systemy Topcon doskonale sprawdzają się w przypadku koparek z ramieniem typu SLF czy głowicą obrotową. Komatsu Poland oferuje także produkty geodezyjne, takie jak stacja bazowa czy odbiornik ruchomy oraz software do modelowania 3D. Dowodzi to wyraźnie, że nasze portfolio jest już całkowicie kompletne.

 

Koparka kołowa PW160-11 z systemem Topcon 3D MC-Max (GNSS) 
„System Topcon jest bardzo intuicyjny, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze dla naszych operatorów.”
Sławomir Trocha, Właściciel firmy Trocha Sławomir Usługi Załadunkowo-Transportowe

 

Czy w związku z poszerzeniem oferty Komatsu Poland o rozwiązania Topcon zwiększa się również zespół firmy wspierający i obsługujący nowe produkty?

– Oczywiście. Najnowsze technologie, aby mogły być z powodzeniem wdrażane na polskie budowy, wymagają doskonałych specjalistów. Komatsu Poland jest tego świadome i ma ambicje bycia liderem w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań, dlatego też stworzyliśmy w firmie Dział Nowych Technologii. Naszym zadaniem jest dostarczać klientom produkt, pod którym kryje się najlepsza technologia, ale zarazem szczegółowe szkolenie klienta, jego wsparcie i niezawodna obsługa. W chwili obecnej jesteśmy całkowicie skoncentrowani na szeroko pojętej cyfryzacji obejmującej Maszyny Inteligentne Komatsu, produkty Topcon i rozwiązania Smart Construction. Ostatnia z wymienionych technologii pozwoliła zoptymalizować pracę na niejednej budowie w Polsce, wywierając zarazem ogromne wrażenie na swych użytkownikach.

 

Proszę pokrótce powiedzieć nam, jakie konkretnie korzyści może przynieść klientom stosowanie technologii Smart Construction?

– Smart Construction daje klientowi możliwość korzystania z rozwiązań oraz narzędzi wspierających go na każdym z etapów procesu budowlanego, od jego początku, aż po sam koniec. Stosowanie innowacyjnej technologii umożliwia mu właściwą wycenę kontraktu, dogłębną analizę postępu prac, efektywne zarządzanie zespołem ludzi i flotą sprzętu oraz stworzenie raportu powykonawczego. Można powiedzieć, że Smart Construction zabiera swego użytkownika w swoistą podróż z danymi. Najpierw je zbiera, czy to z wykorzystaniem drona czy pomiarów dokonywanych za pomocą maszyn. Następnie wyświetla zgromadzone dane i dokonuje ich analizy celem optymalizacji w platformie Dashboard. Dane te możemy przesyłać pomiędzy biurem a placem budowy, a na koniec na ich podstawie tworzyć specjalistyczne podsumowania.

Czy biorąc pod uwagę zaawansowanie wszystkich wymienionych przez Pana technologii, Komatsu Poland jest w stanie nas czymś jeszcze zaskoczyć?

– Mogę z całym przekonaniem zapewnić, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Spoglądając w przyszłość na horyzoncie dostrzegamy cały szereg innowacyjnych produktów Komatsu. Przede wszystkim maszyny elektryczne, autonomiczne i te sterowane zdalnie. Będzie się działo!

  

Spycharka gąsienicowa Komatsu D51PX-24 z systemem Topcon 3D MC-Max (GNSS + LPS)
„Wdrożenie i szkolenie z systemu Topcon w naszej firmie, które zapewniło Komatsu Poland, przebiegło wzorcowo i profesjonalnie.”
Grzegorz Piwnik, Właściciel firmy Fiba S.C.

 
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.