Inteligentne maszyny budowlane z USA - ryzyko zakupu

 

Inteligentne maszyny budowlane z USA
Z jakim ryzykiem wiąże się ich zakup?

 

Zakup nowych urządzeń budowlanych to przede wszystkim duże nakłady finansowe. Alternatywą jest zakup używanego sprzętu. W tym przypadku jednak należy zachować ostrożność, ponieważ o ile maszyny zakupione na rynku europejskim są kompatybilne z działającymi w jego granicach systemami, o tyle import używanych maszyn budowlanych z USA może przysporzyć na tym polu problemów. Na co zwrócić szczególną uwagę przed nabyciem takiego sprzętu?

 

Czym są inteligentne maszyny budowlane?

 

Obok tradycyjnych maszyn budowlanych na placach budów coraz częściej można dziś spotkać także inteligentne maszyny budowlane z systemem 3D. Inteligentna praca maszyn budowlanych polega na coraz większej autonomii w realizowaniu różnych terenowych zadań. Wyposażone w różnorodne czujniki (na siłownikach, inercyjne), odbiorniki, anteny GNSS, modemy i in., automatyczne systemy 3D pozwalają na odwzorowanie rzeźby terenu zgodnie z projektem – z minimalną ingerencją operatora i bez konieczności poprawek. Systemy 3D sterujące pracą urządzeń powiązane są często z odpowiednią reakcją na przeciążenia (np. maszyny same unoszą do góry lemiesz w przypadku zbytniego obciążenia materiałem), systemem antypoślizgowym gąsienic i wieloma innymi udogodnieniami. Pozwalają one na sprawne i poprawne wykonanie założonego projektu nawet niedoświadczonym operatorom. Inteligentne spycharki czy koparki są niezwykle przydatne na dużych budowach, przy wielkoobszarowych niwelacjach terenu, na budowach dróg i autostrad oraz przy inwestycjach kolejowych.

 

 

Fot. Inteligentna spycharka Komatsu D61PXi-24 może pracować w trybie automatycznym od początkowych prac budowlanych aż do końcowej niwelacji terenu.

 

Podstawą prawidłowej pracy inteligentnych maszyn jest kompatybilny system komunikacji

 

Praca inteligentnej maszyny budowlanej bazuje na komunikacji radiowej lub internetowej. Na tym tle mogą wystąpić problemy w przypadku zakupu używanych maszyn z USA. Jakie są zagrożenia?

 

Maszyny z systemem 3D, opartym na rozwiązaniu GNSS* (ang. Global Navigation Satellite System), do pracy zgodnej z projektem muszą otrzymywać informacje i poprawki drogą radiową lub drogą internetową. W różnych częściach świata sygnał radiowy do tego celu jest wysyłany na różnych zakresach częstotliwości. W związku z tym np. w USA i Japonii wykorzystywane są zupełnie inne radia niż w Europie kontynentalnej (Wyspy Brytyjskie mają także inny zakres niż Polska – ale tutaj różnice są mniejsze i problemy z tego tytułu również nie są tak dotkliwe).

 

GNSS – Globalny System Nawigacji Satelitarnej służący wyznaczaniu pozycji użytkownika. Aktualnie do systemu zalicza się m.in. GPS (ang. Global Positioning System), GLONASS (ros. Globalnaia Navigacionnaia Sputnikova Sistema), europejski system Galileo, chiński BeiDou oraz japoński QZSS (Quasi Zenit Satellite System). Uwaga: są jeszcze inne, wyżej wymienionych używa w swoich maszynach Komatsu.

 

 

Dlaczego import używanej maszyny budowlanej z USA może być ryzykowny?

 

Zakup inteligentnych maszyn budowlanych z drugiej ręki, bez konsultacji z profesjonalistą w tej dziedzinie, może skutkować późniejszym brakiem precyzji pracy takiego urządzenia i ewentualnymi kosztownymi jego przeróbkami.

 

●                   Różnica częstotliwości

Maszyny sprowadzone z USA lub Japonii najprawdopodobniej będą korzystały z innych częstotliwości niż urządzenia europejskie, a w tym przypadku sprawna komunikacja inteligentnych maszyn budowlanych z lokalną stacją bazową jest warunkiem ich prawidłowej i dokładnej pracy; precyzyjne określenie pozycji umożliwia wykonywanie konkretnych zadań i prawidłowe korzystanie z systemu 3D.

 

Jak rozwiązać ten problem?

Jeżeli maszyna już została zakupiona i system komunikacji nie działa, pozostaje wymiana urządzeń radiowych wraz z całym niezbędnym okablowaniem. Czasem może być również konieczna zmiana oprogramowania. Tego typu przeróbki niosą ze sobą dodatkowe koszty oraz wiążą się często z dłuższym czasem oczekiwania na wykonanie naprawy.

 

●                   Brak oprogramowania w języku polskim

Zgodnie z prawem UE na wyświetlaczu od systemu 3D powinien być do wyboru język, którym posługuje się operator maszyny (w tym przypadku mowa o języku polskim). Najprostszym sposobem jest wgranie dodatkowej wersji językowej, może się jednak okazać, że maszyna ma na tyle inne sterowniki, że nie da się już wgrać do niej języka polskiego.

 

Brak odpowiedniej wersji językowej to nie jedynie kwestia wygody operatora. Komunikaty powinny być zrozumiałe, jasne i czytelne. W przypadku, gdy na maszynie nie ma oprogramowania we właściwym języku, może dojść do bardzo poważnych konsekwencji prawnych.

 

 

Gdzie kupić sprawdzone inteligentne maszyny budowlane?

 

Przede wszystkim warto zaufać profesjonalnej firmie, która każdorazowo, przed sprzedażą, bada drobiazgowo oferowaną maszynę. Klient kupuje w pełni sprawdzony i sprawny sprzęt. Każda maszyna przeznaczona do prac na budowie powinna posiadać urządzenia radiowe zgodne z polskimi częstotliwościami oraz wgrany do systemu język polski. Komatsu Poland oferuje dodatkowo wsparcie iMC (Intelligent Machine Control) dla swoich maszyn. Inżynierowie zdalnie łączą się z urządzeniami i – w razie potrzeby – pomagają operatorom na bieżąco rozwiązywać problemy.

 

Jeśli chcesz nabyć inteligentną używaną maszynę budowlaną, sprawdź propozycje Komatsu >>

 

Fot. 2020 to rok nowej generacji koparek Inteligentnych Komatsu – iMC 2.0. Klienci mają do wyboru trzy modele koparek z automatycznym, udoskonalonym systemem 3D generacji iMC 2.0: PC210LCi-11, PC290LCi-11 i PC360LCi-11.
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.