Używane maszyny budowlane – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

 Na każdym placu budowy potrzebne są specjalistyczne maszyny i sprzęt budowlany. W wielu przypadkach zakup takich urządzeń jest bardzo kosztowną inwestycją. Jednym z rozwiązań, które dają komfort pracy na budowie, jest zakup maszyn budowlanych używanych. Można na nich sporo zaoszczędzić, pod warunkiem dokładnego sprawdzenia kupowanego sprzętu, ponieważ jego stan techniczny bywa bardzo różny. Jak prawidłowo ocenić stan używanej maszyny budowlanej wystawionej na sprzedaż?

 

 

Jak zweryfikować stan techniczny używanej maszyny budowlanej?

 

Pewne rzeczy są łatwe do sprawdzenia na pierwszy rzut oka i możliwe do przeprowadzenia we własnym zakresie, inne – wymagają wiedzy i doświadczenia, podobnie jak na przykład przy zakupie używanego samochodu. Nieprzypadkowo chcąc zyskać pewność, co do dobrego stanu technicznego auta, przed jego zakupem jedziemy na przegląd techniczny do warsztatu. W przypadku używanego sprzętu budowlanego powinniśmy postąpić podobnie, czyli zdać się na profesjonalną ocenę interesującego nas urządzenia i jego stanu technicznego.

 

W zakresie zakupu używanych maszyn budowlanych Komatsu radzi swoim klientom szczegółowe oględziny maszyny obejmujące kilka obowiązkowych punktów...

 

  • Wizualna weryfikacja maszyny – w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan powłoki lakierniczej (ocenić, czy maszyna nie jest poobijana) oraz wygląd elementów podwozia i układu roboczego.

 

  • Wyszukanie wszelkich pęknięć i niefabrycznych miejsc spawania. Podejrzenia powinny wzbudzić niepewnie wyglądające spawy, które mogą świadczyć o wymianie danej części, oraz wszelkie wycieki płynów eksploatacyjnych.

 

  • Sprawdzenie punktów stałych maszyny – ramy, układu roboczego, tego, czy maszyna jest prosta, czy żadne z jej elementów nie są powyginane.

 

  • Ocena stanu technicznego układu hydraulicznego (pompa hydrauliki, rozdzielacz) oraz kontrola sprawności układu roboczego (czas pracy, płynność ruchów).

 

  • Skontrolowanie układu napędowego jazdy – silnika, skrzyni biegów, układu przeniesienia napędu. Należy sprawdzić, czy wszystkie przełożenia (biegi) płynnie się załączają i posłuchać, czy nie ma zgrzytów w poszczególnych układach napędu. Po uruchomieniu pojazdu mogą również wyświetlić się komunikaty różnych błędów. Naprawa niektórych bywa bardzo kosztowna (jak na przykład ta w obrębie układu hydraulicznego).

 

  • Weryfikacja stanu opon/gąsienic – stopień ich zużycia świadczy o ilości pracy, którą wykonała dana maszyna (liczba przebytych kilometrów lub przepracowanych roboczogodzin). Precyzyjne wartości powinny też zostać odnotowane w książkach serwisowych lub w pamięci komputera pokładowego.

 

  • Przejrzenie układu elektrycznego – wzrokowa ocena wiązki instalacji – czy wszystko jest oryginalne, czy nie ma nietypowych połączeń, obejść etc. Istotna jest też ocena kontrolek bezpieczników i oświetlenia oraz końcowe sprawdzenie, czy wszystkie funkcje działają. Jeżeli jest taka możliwość, warto sprawdzić odczyt monitoringu pracy maszyny z pulpitu komputera.

 

  • Sprawdzenie rocznika (model i przebieg) – skorzystanie z pamięci wewnętrznej silnika; pomocny w tej weryfikacji jest również system Komtrax.

 

Dokładne oględziny, oprócz poznania rzeczywistego stanu używanej maszyny budowlanej i zweryfikowania relacji jakość – cena, pomogą również wyeliminować wszelkie ewentualne próby oszustwa.

 

 

Fot. Używane maszyny budowlane na sprzedaż wymagają starannych oględzin technicznych przed ich zakupem. Najlepiej zlecić ocenę ich stanu technicznego profesjonaliście.

 

 

Zakupy używanego sprzętu budowlanego w sprawdzonych miejscach

 

Renomowany sprzedawca używanego sprzętu budowlanego zazwyczaj umożliwia sprawdzenie stanu technicznego maszyny przed zakupem (sprawdź możliwość zakupu używanych maszyn budowlanych Komatsu). W przypadku nabywania urządzeń budowlanych od osoby fizycznej nie zawsze możliwe jest przetestowanie sprzętu w naturalnych warunkach. Bezwzględnie należy takich sytuacji unikać! Wiążą się one bowiem z dużym ryzykiem finansowym i w zasadzie brakiem możliwości reklamacji takiej transakcji.

 

Maszyny budowlane poleasingowe

 

Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z zakupu maszyn, które kilkuletni okres leasingu mają już za sobą i ponownie mogą służyć nowemu właścicielowi jako w pełni sprawny sprzęt używany. Leasing jest niezwykle popularną wśród firm formą finansowania zakupu wielu potrzebnych środków, w tym maszyn budowlanych czy samochodów. Wśród ofert sprzętu budowlanego poleasingowego można znaleźć zaawansowane technologicznie maszyny, których zakup, w przypadku nowych urządzeń, jest niezwykle drogi. Jeżeli leasingobiorcy nie udało się wykupić maszyny w przewidzianym umową czasie, firmie nie pozostaje nic innego, jak wystawienie sprzętu na aukcję (po określonym terminie nie może być on ponownie przekazany w leasing). Ładowarki, spycharki czy koparki poleasingowe stają się dostępne na specjalnych portalach i aukcjach przeznaczonych do sprzedaży tego typu maszyn. W przypadku zakupu sprzętu poleasingowego oczywiście również trzeba wcześniej sprawdzić stan techniczny wybranych modeli – najlepiej opierając się przy tym na opinii eksperta. Usługę weryfikacji sprzętu budowlanego oferuje Komatsu.

 

Zakup maszyn na licytacji komorniczej

Ogłoszenia o sprzedaży maszyn budowlanych od komornika można znaleźć głównie za pośrednictwem strony internetowej Krajowej Izby Komorniczej lub firm windykacyjnych, które cyklicznie ogłaszają terminy kolejnych licytacji. Ogłoszenie takie zawiera podstawowe informacje na temat danej maszyny (rocznik, przebieg, ogólne dane o stanie technicznym), ale również miejsce i czas ewentualnych osobistych oględzin sprzętu, na które warto zabrać specjalistę Komatsu. Zakupu sprzętu budowlanego na takiej aukcji może dokonać każda osoba, która wpłaciła wadium (kwotę wymaganą przed rozpoczęciem licytacji). Niedogodnością tego typu zakupów jest brak pewności, czy w ogóle dojdzie do sprzedaży, ponieważ zdarza się, że licytacje odwoływane są w ostatniej chwili, jeżeli dłużnik ureguluje należność.

 

W przypadku zakupu używanej czy uszkodzonej maszyny budowlanej (z Niemiec lub innych krajów Europy) należy zachować szczególną ostrożność. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc eksperta, ponieważ rozmiar uszkodzeń często trudny jest do prawidłowego oszacowania po samodzielnych, pobieżnych oględzinach dokonanych przez laika.

 

 

Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w tym zakresie i chcesz mieć pewność, że nie narazisz się na straty przy zakupie używanej maszyny budowlanej – skontaktuj się z naszym działem serwisu w Komatsu Poland.
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.