Jak rozszerzyć możliwości maszyny budowlanej?

Obwody hydrauliczne, szybkozłącza, głowice obrotowe, systemy 3D, zdalne monitorowanie pracy urządzenia – to propozycje Komatsu dla klientów zainteresowanych rozszerzeniem możliwości prostej koparki lub innej maszyny budowlanej, którą właśnie zamawiają albo już posiadają, a chcą ją zmodernizować. Na czym polegają te unowocześnienia i co można dzięki nim zyskać?

Mając linie hydrauliczne w maszynie, zyskuje się dostęp do bogatej oferty osprzętu, co czyni ze „zwykłej koparki” narzędzie uniwersalne. Jeśli połączyć to z hydraulicznym szybkozłączem, w które może być wyposażona maszyna budowlana, zyskuje się dodatkowo czas. Rotator pozwala zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia, bo „zastępuje” on jednego lub dwóch pracowników na budowie. System 3D to maksymalna precyzja pracy, a tym samym niwelowanie potencjalnych strat, a opcja zdalnego zarządzania maszyną zapewnia większą wydajność pracy. Ale po kolei...

 

Obwody hydrauliczne i osprzęt do maszyn budowlanych

Dodatkowe obwody hydrauliczne rozszerzają możliwości maszyny budowlanej, ponieważ pozwalają one korzystać z bogatej oferty rynkowej w zakresie osprzętu do minikoparki, koparko-ładowarki i innych popularnych urządzeń. Dzięki nim maszyna staje się uniwersalna. Na końcówce ramienia koparki można zamontować nie tylko łyżkę, ale także na przykład młot wyburzeniowy, pług do odśnieżania, różnego rodzaju pazury, chwytaki, rębaki, nożyce... Takich hydraulicznych przystawek jest obecnie do wyboru nawet 150-200 i każda z nich może współpracować z każdą maszyną budowlaną (niezależnie od marki) wyposażoną w linie hydrauliczne.

Osprzęt do koparki lub innej maszyny budowlanej to łatwy i opłacalny sposób na rozszerzenie jej możliwości. Praktycznie w cenie jednej maszyny zyskuje się kilka różnych urządzeń z opcją zwiększania ich liczby w razie potrzeby. Jedna maszyna może wykonywać więcej różnych zadań, jest maksymalnie wykorzystywana, szybciej się amortyzuje.

Koszt dodatkowego obwodu hydraulicznego w nowej (zamawianej przez klienta) maszynie to niewątpliwie spory wydatek, w zależności od modelu maszyny. Warto w to zainwestować już na etapie zakupu, ponieważ doposażanie w linie hydrauliczne starej maszyny budowlanej jest, co prawda, technicznie możliwe, ale – ze względu na pracochłonność – drogie i absolutnie nieopłacalne (może kosztować nawet trzy razy więcej).

Decydując się na maszynę budowlaną z dodatkową funkcją hydrauliczną, trzeba rozważyć, ile obwodów hydraulicznych ma ona mieć. Różna liczba linii hydraulicznych potrzebna jest bowiem do różnego rodzaju osprzętu. Młotek czy łyżka skarpowa potrzebują na przykład tylko jeden dodatkowy układ hydrauliczny (przepływ oleju w jednym kierunku), ale już chwytak łupinowy czy nożyce wyburzeniowe muszą mieć dwa obwody ze względu na bardziej skomplikowany ruch, jaki mogą one wykonywać (zamykanie i otwieranie plus obrót).

Obejrzyj osprzęt oferowany przez Komatsu >>

 

Szybkozłącza dla wygody i oszczędności czasu

Korzystając z bogatego osprzętu do koparki i często (w trakcie pracy maszyny) zmieniając końcówki montowane na jej ramieniu, warto mieć szybkozłącze (hydrauliczne lub mechaniczne, choć lepiej to pierwsze), które pozwala zrobić to szybko i bezproblemowo. W przypadku hydraulicznego szybkozłącza zmiana osprzętu trwa kilkadziesiąt sekund, a operator nie musi nawet wychodzić z kabiny. Jeśli maszyna nie ma takiego udogodnienia, zmiana końcówki może trwać nawet dwie godziny i bywa ciężką pracą fizyczną (szczególnie w przypadku większych maszyn, w których wybicie sworznia może być niełatwe).

Większość zamawianych obecnie maszyn uniwersalnych domyślnie posiada szybkozłącza.

Zobacz, jak wygląda szybkozłącze >>

 

Rotatory, czyli głowice obrotowe do koparek

Obrotowa głowica do koparki sprawia, że można kopać „w każdą stronę”, dowolnie obracać założoną na nią łyżką, coś podnieść, przesunąć... Zakres obrotu rotatora to 360 stopni. Głowica tego typu wymaga dodatkowych obwodów hydraulicznych, ale warto w to zainwestować, ponieważ takie rozwiązanie dodaje maszynie precyzji, pozwalając jednocześnie na rezygnację z tak zwanej pracy łopaciarskiej wykonywanej przez jedną lub nawet dwie osoby asystujące zwykle koparce. Maszyna z głowicą obrotową nawet tak drobne i dokładne prace jak sypanie piachu do małej taczki jest w stanie wykonać precyzyjnie i bezstratnie.

Jedna głowica zamiast dwóch pracowników – jednorazowy wydatek zamiast comiesięcznego wynagrodzenia. Rzecz godna uwagi.

Sprawdź informacje o głowicach obrotowych >>

 

Systemy 3D, które „myślą” za operatora

Precyzję maszyny budowlanej zwiększają także specjalne, elektroniczne systemy 3D, które kierują pracą maszyny, nie pozwalając jej „zejść z kursu”. Bazując na cyfrowej mapie terenu przygotowanej przez geodetę lub innych planach w formie elektronicznej, system „pilnuje” dokładności ruchów maszyny, nie pozwalając operatorowi na popełnienie błędu. Nie wykopie się za dużo, nie usypie się za mało, wykonuje się zadanie idealnie zgodnie z założeniami, dzięki czemu praca jest bezstratna. Nie ma pomyłek skutkujących kosztownymi nadgodzinami pracownika, większym zużyciem paliwa czy dłuższą eksploatacją maszyny.

Instalacja takiego systemu to czysty zysk. Oprócz opcji 3D funkcjonują także o połowę tańsze systemy 2D (kontrolujące ruchy maszyny tylko w dwóch kierunkach – prawo i lewo, a nie jak w przypadku 3D – prawo i lewo oraz do góry).

Dowiedz się więcej na temat systemów 3D >>

 

Fot. Dodatkowy osprzęt do minikoparki czyni z niej narzędzie wszechstronnego zastosowania.

 

Zarządzanie i optymalizacja pracy maszyny

I ostatnie ulepszenie – także programowe, czyli system zdalnego monitorowania i zarządzania maszyną budowlaną, dzięki któremu – na podstawie zebranych danych i ich analizy – można zoptymalizować pracę urządzenia – tak by „wyciągnąć” z niego jak najwięcej i maksymalnie zwiększyć rentowność.

Opcja dostępna jest standardowo w większości nowych maszyn, ale można w nią również doposażyć starszy sprzęt.

Poznaj Komtrax do zdalnego monitorowania maszyn >>

 
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.