Jaka minikoparka najlepsza na budowę?

Minikoparki to najmniejsze spośród wszystkich koparek budowlanych. Grupa ta obejmuje urządzenia o masie od około 1 tony do ponad 8 ton, najczęściej na podwoziu gąsienicowym, z napędem spalinowym lub elektrycznym. Zróżnicowanie wśród minikoparek jest dość duże. O zakupie tej najbardziej odpowiedniej na daną budowę decydują parametry techniczne sprzętu i możliwości maszyny zgodne z zapotrzebowaniem klienta.

Minikoparki Komatsu są maszynami przeznaczonymi do pracy na zewnątrz, choć najmniejsza minikoparka, o wadze nieprzekraczającej 1 tony, używana jest przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń. Minikoparki mogą wykonywać różne zadania, zależnie od rodzaju przystawki, która przyłączona jest do korpusu urządzenia, oraz od zasięgu danego modelu. Możliwość szybkiej adaptacji do konkretnych zastosowań czyni z tego sprzętu maszynę bardzo uniwersalną i popularną.

Fot. Gąsienicowa minikoparka Komatsu PC 35. Niewielkie gabaryty maszyny pozwalają wykorzystywać ją we wszystkich miejscach nieosiągalnych dla urządzeń o standardowych wymiarach.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze minikoparki?

Zakup musi być poprzedzony analizą potrzeb i planów dotyczących użytkowania maszyny. W przypadku minikoparek na początek należy rozważyć kwestię głębokości kopania, tego ile waży minikoparka (czy raczej ile powinna ważyć) oraz ile jest w stanie podnieść.

●       Zasięg koparki

Zależnie od planowanego sposobu wykorzystania urządzenia dobiera się sprzęt umożliwiający określoną głębokość kopania. To parametr szczególnie istotny na przykład w przypadku firm prowadzących prace związane z instalacjami gazu, wody itp. Minikoparki Komatsu oferują bardzo szeroki zakres zasięgów. 

●       Masa minikoparki

Bezpośrednio związana z trybem pracy urządzenia. Jeżeli minikoparka pracuje stacjonarnie, jej masa jest mniej istotna (liczy się ona wtedy głównie w kontekście jednorazowego transportu po zakupie urządzenia), jednak w przypadku konieczności częstego przemieszczania sprzętu, masa ma znaczenie o wiele większe. Każdorazowo przy zmianie lokalizacji należy wtedy bowiem uwzględniać regulacje prawne dotyczące transportu minikoparek powyżej 3,5 tony (w rozumieniu masy całkowitej transportu, czyli maszyna budowlana plus samochód i przyczepa). Większość klientów woli tego uniknąć, chcąc zwykle zmieścić się w limicie – w takiej sytuacji szuka się minikoparki do 1 tony, maksymalnie o masie do 2 ton).

●       Udźwig

Parametr uzależniony od rodzaju wykonywanej przez maszynę pracy. Minikoparki pracujące na przykład na budowach czasami wykonują także zadania związane z podniesieniem jakiegoś elementu. Wtedy istotny staje się udźwig, który może być bardzo różny – w zależności od modelu urządzenia (100 kg, 500 kg etc.).


Wypróbuj
konfigurator maszyn ułatwiający dobranie odpowiedniego modelu minikoparki Komatsu >>

 

Fot. Sposób transportowania ciężkich maszyn dla budownictwa regulowany jest przepisami drogowymi i uzależniony od masy ładunku. Najmniej problematyczny transport to ten, który zamyka się w masie całkowitej do 3,5 tony (wybrana maszyna budowlana plus samochód i przyczepa).

Gdy już wiadomo, jaki zasięg kopania, masę i udźwig ma mieć dana minikoparka, należy zastanowić się nad potrzebnym, optymalnym osprzętem do niej. Niekiedy warto dysponować czymś więcej niż tylko podstawową łyżką czy młotem, aby jedna maszyna mogła realizować zadania za dwie lub trzy...

 

Osprzęt dodatkowy dla minikoparek

Z punktu widzenia niewielkiej firmy budowlanej opcja szybkiego przekwalifikowania minikoparki do różnych zadań jest bardzo cenna. Im większa zatem możliwość zamontowania dodatkowego osprzętu do urządzenia, tym minikoparka staje się bardziej uniwersalnym i opłacalnym narzędziem.

Oprócz podstawowych łyżek czy młotów oferowanych zazwyczaj przez producenta koparki, do dyspozycji jest bogata oferta mniej lub bardziej specjalistycznego osprzętu: kosiarki, rębaki, wiertnice, obrotnice, leśne przystawki do obróbki drewna, przystawki do pielęgnacji murawy, widły, nożyce itp.

Na rynku jest obecnie 150 do 200 takich przystawek do wyboru i wszystkie można podłączyć do każdej minikoparki Komatsu. Warunkiem skorzystania z większości tych dodatkowych możliwości jest jednak wyposażenie maszyny bazowej w dodatkową funkcję hydrauliczną (obwody hydrauliczne), którą zamawia się u producenta przy składaniu zamówienia na minikoparkę, ponieważ pełna linia hydrauliczna pozwalająca napędzać dodatkowy osprzęt montowana jest w maszynie na etapie jej produkcji. Dokładanie tej funkcji później jest teoretycznie możliwe, ale zupełnie nieopłacalne, dlatego decyzję należy podjąć przed zakupem urządzenia.

 

Fot. Komatsu oferuje podstawowe rodzaje łyżek czy młotów, ale może również wyposażyć swoją minikoparkę w osprzęt każdej innej firmy, zgodnie z życzeniem klienta. Najczęściej występujący i używany osprzęt to hydraulicznie uchylna łyżka skarpowa z prostą krawędzią oraz łyżka z zębami do rwania twardych terenów i młot wyburzeniowy do kucia betonu.

 

Złącze hydrauliczne – szybkość i wygoda

Istotną sprawą przy wybieraniu i użytkowaniu osprzętu (różnych przystawek) do minikoparki jest kwestia złącza. To ono decyduje o tym, jak łatwo i krótko (bądź trudno i długo) trwa zmiana osprzętu na inny. Standardem jest dziś szybkozłącze, które podnosi cenę minikoparki tylko o 5%, a przyczynia się do znacznej optymalizacji pracy. Bez niego zmiana łyżek w koparce zajmuje nawet pół godziny, tymczasem... Szybkozłącze hydrauliczne pozwala operatorowi na wymianę osprzętu – bez wychodzenia z kabiny, w kilkadziesiąt sekund, za pomocą przycisku na dżojstiku. Złącze mechaniczne wymaga ręcznej wymiany osprzętu – należy fizycznie zablokować i zapiąć szybkozłącze. Obecnie większość minikoparek z liniami hydraulicznymi posiada szybkozłącza hydrauliczne, bo w tę stronę zmierza rozwój branży – ku automatyzacji oszczędzającej czas i pieniądze przedsiębiorców.

Fot. Najmniejsza minikoparka elektryczna Komatsu PC 09, zaprojektowana do wewnętrznych wyburzeń. Waży nieco poniżej 1 tony. Może pracować w pomieszczeniach i przemieszczać się po stropach (bo większość z nich ma udźwig minimum 1 tona). Dobrze sprawdza się między innymi podczas modernizacji starych fabryk, przy pracach rewitalizacyjnych etc. – tam, gdzie większość prac toczy się wewnątrz. Jej wymiary, co charakterystyczne, pozwalają na przejazd przez drzwi pokojowe standardowej szerokości 80 cm (minikoparka ma tylko 79 cm).

 

Szukasz minikoparki, która sprawdzi się przy pracach budowlanych lub innych? Skontaktuj się z nami!
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.