Koparka przeładunkowa - elektryczna czy Diesel?

 

Dynamiczny rozwój branży logistycznej i budowlanej wymaga użycia skutecznych i niezawodnych maszyn. Jedną z nich jest koparka przeładunkowa o wszechstronnym zastosowaniu. Warunkiem jej użyteczności jest jednak odpowiednie dopasowanie modelu urządzenia do konkretnych celów. Planując zakup i dokonując wyboru takiej maszyny przeładunkowej, można zdać się na pomoc profesjonalisty, ale przed zakupem warto również samodzielnie rozważyć kilka podstawowych kwestii dotyczących koparek przeładunkowych – na przykład to, czy lepiej zdecydować się na koparkę elektryczną czy może klasycznego Diesla.

 

Koparka przeładunkowa dopasowana do potrzeb

 

To podstawowy warunek udanego zakupu. Duże środki inwestowane w kupno tego rodzaju sprzętu sprawiają, że nabycie maszyny przeładunkowej powinno być poprzedzone szczególnie staranną analizą potrzeb i/lub rozmową z konsultantem specjalizującym się właśnie w koparkach przeładunkowych. Zazwyczaj już pierwsza rozmowa dotycząca zakupu nowego urządzenia wystarcza, aby doradca z dość dużą dokładnością zidentyfikował potrzeby osoby kupującej i dobrał koparkę najlepszą dla danego zastosowania. Przygotowując się do takiej rozmowy ze sprzedawcą, warto odpowiedzieć sobie wcześniej na kilka podstawowych pytań. Jak brzmią te pytania?

               

  • Czy koparka będzie pracować głównie w trybie stacjonarnym, czy będzie musiała raczej często zmieniać lokalizację? Jeżeli będzie konieczność zmiany lokalizacji maszyny, to czy będzie ona pokonywać niewielkie odległości (powiedzmy po kilka metrów) czy raczej dłuższy dystans (na przykład kilkaset metrów)? W pierwszym przypadku można zdecydować się na koparkę z napędem elektrycznym, w drugim natomiast w grę wchodzi tylko maszyna z silnikiem D
  • Czy w docelowym miejscu pracy koparki elektrycznej będzie odpowiednie zasilanie dla takiego urządzenia? Maszyny tego typu wymagają bowiem niebagatelnej mocy rzędu 100-200 kW. Zapewnienie właściwego zasilania jest niezbędne, aby w ogóle można było rozpatrywać zakup koparki o napędzie elektrycznym.
  • Jaka wielkość koparki przeładunkowej będzie odpowiednia? Niezależnie od rodzaju zasilania, koparki dostępne są w kilku rozmiarach. Pomoc profesjonalisty w doborze wielkości urządzenia może okazać się niezbędna, ze względu na szczegółowe dane dotyczące mocy i możliwości przeładunkowych konkretnych modeli urządzeń, którymi dysponuje sprzedawca.

 

Te podstawowe pytania pozwalają na ustalenie, czy lepszym wyborem w danej sytuacji będzie maszyna elektryczna czy ta z silnikiem wysokoprężnym. Z punktu widzenia technicznego obydwa typy urządzeń są takie same, jednak specyfika ich pracy sprawia, że szala korzyści w konkretnym przypadku może przechylić się na jedną ze stron. Poznajmy główne zalety każdej z nich...

  

Zalety elektrycznych koparek przeładunkowych

Decydując się na elektryczny napęd koparki przeładunkowej, należy uwzględnić przede wszystkim dopasowanie jej do własnych potrzeb i możliwości spełnienia określonych wymogów (niezbędnych, aby urządzenie pracowało w pełni wydajnie).

  • Koszt eksploatacji – to jedna z głównych zalet elektrycznej koparki. W porównaniu z urządzeniami z silnikiem Diesla koszt eksploatacji maszyny elektrycznej jest mniej więcej o połowę niższy.
  • Obsługa maszyny – w koparce elektrycznej jest mało pracochłonna i niedroga. Sprzęt nie wymaga aż tyle uwagi, co koparka spalinowa, a koszty przeglądów technicznych są o około 50% niższe.
  • Niska awaryjność – wynikająca z konstrukcji i specyfiki pracy takiej koparki. Maszyna elektryczna pracuje przez 100% swojego czasu, natomiast maszyna z silnikiem spalinowym przez około 90% (pozostałe 10% schodzi na jej obsługę, wymianę części eksploatacyjnych etc.).
  • Praca wewnątrz – elektryczne koparki mogą być wykorzystywane również do pracy w tych miejscach, w których nie mogą pojawić się spaliny i zadymienie (na przykład w halach fabrycznych czy pomieszczeniach magazynowych). W takiej sytuacji wybór maszyny elektrycznej jest oczywisty i podyktowany zapisami prawa.

Podstawowym mankamentem tego typu urządzeń jest ich ograniczona mobilność. Koparki przeładunkowe elektryczne nie są całkowicie unieruchomione, ale możliwość ich przemieszczenia się jest warunkowana... długością kabla zasilającego (najczęściej to około 10-20 metrów). Dystans ten można zwiększyć, stosując dodatkowy osprzęt w postaci zwijaka kabla, który pozwala na to, aby maszyna przejechała na przykład kilkadziesiąt metrów, nadal jednak są to odległości nieporównywalne z tymi, które pokonują koparki spalinowe.

 

Przeczytaj też: Maszyny elektryczne – ekonomia/ekologia vs funkcjonalność – czy da się je pogodzić?

 

 

Zalety koparek przeładunkowych z silnikiem wysokoprężnym

 

Pomimo niewątpliwie wielu zalet maszyn elektrycznych, koparki przeładunkowe z silnikiem Diesla nadal cieszą się uznaniem wielu klientów. Dlaczego?

 

  • Uniwersalność i mobilność – koparka przeładunkowa spalinowa wykonuje taką sama pracę jak koparka elektryczna, a dodatkowo jest urządzeniem mobilnym, które może przemieszczać się bez ograniczeń, podejmując zadania w różnych lokalizacjach. Obsługa tych maszyn jest – co prawda – droższa w stosunku do kosztów obsługi maszyn elektrycznych, ale Diesle wśród koparek są urządzeniami bardziej wszechstronnymi niż elektryki.

 

 

Fot. Spalinowa koparka przeładunkowa do złomu lub prac ziemnych jest często jedynym logicznym rozwiązaniem w miejscach, w których dostęp do zasilania prądem jest problematyczny.

 

Koparka przeładunkowa łącząca zalety „elektryka” i klasycznego Diesla

 

Na rynku maszyn dostępne jest również rozwiązanie hybrydowe, łączące atuty przeładunkowej koparki elektrycznej i plusy koparki spalinowej. Jest to maszyna elektryczna z dodatkowym „power bankiem” w postaci niewielkiego silnika spalinowego zamontowanego na stałe w urządzeniu. Koparka taka podczas pracy zasilana jest energią elektryczną, a silnik spalinowy wykorzystywany jest jedynie w celu zmiany lokalizacji urządzenia. Mimo oczywistych zalet tego rozwiązania, niestety modele takie nie są zbyt powszechne ze względu na ich dość wysoką cenę, znacznie odbiegającą od cen pozostałych koparek.

 

***

 

Wybór koparki przeładunkowej zależy od specyfiki pracy, jaką ma ona wykonywać, a także od budżetu przeznaczanego przez kupującego na rozbudowę własnego parku maszyn. Mniejsze firmy, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi, stawiają zazwyczaj na sprzęt jak najbardziej uniwersalny, który można wykorzystać do różnych zadań. Nie mogą sobie pozwolić na posiadanie rozbudowanego parku maszynowego, dlatego wybierają zwykle spalinowe koparki przeładunkowe, które mają bardziej wszechstronne zastosowanie niż elektryki. Większe podmioty, mające już w posiadaniu kilka urządzeń, dodatkowe koparki przeładunkowe nabywają z myślą o konkretnej pracy, dlatego w tych zakupach częściej pojawia się sprzęt elektryczny.

 

Zobacz oferowane przez Komatsu maszyny przeładunkowe >>

 
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.