Rodzaje koparek – przegląd modeli i ich zastosowanie

 

 

Wśród dostępnych na rynku pojazdów i maszyn budowlanych można znaleźć wiele rodzajów koparek różniących się od siebie rozmiarami, dostępnymi funkcjami czy sposobem poruszania się, a także zastosowaniem. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje koparek i jaką koparkę kupić do poszczególnych zadań!

 

Rodzaje koparek: kryteria podziału

W zależności od przyjętych kryteriów możliwe jest wyszczególnienie różnych rodzajów koparek. Podstawowymi parametrami, jakie zwykle bierze się pod uwagę, są:

  • rozmiar (na przykład minikoparki, koparki midi),
  • rodzaj koparki (koparki przedsiębierne, koparki podsiębierne etc.),
  • przeznaczenie (koparki górnicze, przemysłowe itp.),
  • napęd (spalinowy, elektryczny lub hybrydowy),
  • rodzaj sterowania (hydrauliczny, mechaniczny, pneumatyczny albo elektryczny),
  • wersje w kontekście funkcji (przykładowo koparki inteligentne, wyburzeniowe, o zwiększonym zasięgu itd.)
  • konstrukcja podwozia (koparki kołowe, gąsienicowe itd.). Każda z tych cech wpływa na przyporządkowanie koparki do określonego rodzaju, ale przede wszystkim na zastosowanie urządzenia.

 

Poniżej przybliżamy kolejno każdy z wymienionych parametrów.

 

Rozmiar koparki

W zależności od gabarytów można wyróżnić minikoparki (masa eksploatacyjna do 5,3 tony), a także koparki midi (od 5,3 do 21 ton), standardowe (od 21 do 32 ton) i wielkogabarytowe (ponad 32 tony masy eksploatacyjnej).

 

Minikoparki i midikoparki wykorzystuje się przede wszystkim w pracach z małym obciążeniem i/lub niewielką przestrzenią roboczą, a także na gruntach o niskiej nośności.

 

Koparki standardowe znajdują uniwersalne zastosowanie na placach budowy czy podczas wydobycia surowców, natomiast te wielkogabarytowe wykorzystuje się podczas wydobycia i transportu materiałów o bardzo dużej masie, w trakcie prac wyburzeniowych oraz w czasie innych ciężkich robót.

 

 

Rodzaj koparki

Koparki podsiębierne

Koparki podsiębierne – najpopularniejsze – pracują z poziomu krawędzi (korony) wykopu. Stosuje się je w miejscach, gdzie potrzebne są wąskie wykopy liniowe lub wprowadzenie maszyny na dno wykopu jest niemożliwe ze względu na jego objętość.

 

fot: Koparka gąsienicowa podsiębierna Komatsu – ten rodzaj koparek jest przeznaczony do pracy z poziomu korony wykopu.

 

Koparki przedsiębierne

Jest to rodzaj koparek przeznaczony do tworzenia wykopów o dużych objętościach i pracy na ich dnie, Po pobraniu urobek jest przekazywany do pojazdu transportowego znajdującego się obok koparki lub przy krawędzi wykopu (na przykład odpowiedniego wozidła).

 

Koparki chwytakowe

Urządzenia tego typu są wyposażone w ruchomy chwytak umożliwiający nabieranie i wyciąganie urobku. Ten rodzaj koparek stosuje się przede wszystkim na terenach podmokłych, a także do wykonywania niewielkich, ale głębokich otworów (na przykład do kopania studni).

 

Koparki zbierakowe (zgarniakowe)

To rodzaj koparek wyposażony w zbierak ciągnięty po powierzchni ziemi. Urządzenia takie najlepiej sprawdzają się na luźnych gruntach, których warstwy łatwo oddzielają się od siebie.

 

Napęd koparki

Koparki mogą być wyposażone w napęd elektryczny, hybrydowy lub spalinowy. Silnik elektryczny najczęściej spotyka się w minikoparkach i koparkach midi, natomiast w przypadku dużych maszyn popularniejsze są napędy hybrydowe i spalinowe.

 

Rodzaj sterowania koparki

Koparki mogą być sterowane w sposób elektryczny, mechaniczny, pneumatyczny lub hydrauliczny.

 

Przeznaczenie koparki

W zależności od potrzeb wykorzystuje się koparki uniwersalne (przeznaczone do ogólnego zastosowania, przede wszystkim na placach budowy i w podobnych miejscach) oraz specjalistyczne. Modele specjalistyczne cechują się konstrukcją dostosowaną do specyficznych zadań i warunków pracy. Przykładem tego rodzaju urządzeń mogą być koparki górnicze czy wyburzeniowe, a także pogłębiarki pracujące przy zbiornikach wodnych.

 

Konstrukcja podwozia w koparce

Wyróżnia się urządzenia o dwóch podstawowych rodzajach podwozia: koparki gąsienicowe oraz kołowe. Podwozia o tych dwóch typach konstrukcji mogą występować również w pokrewnych urządzeniach – spotyka się na przykład koparko-ładowarki kołowe czy ładowarki na gąsienicach. Rzadziej spotykane jest podwozie kroczące, które stosuje się na przykład przy pracy w miejscach o dużym nachyleniu. Ponadto zdarza się również, że koparki (rozumiane jako urządzenia kopiące) umieszczane są na innych pojazdach i nie posiadają własnego podwozia oraz napędu jezdnego. Zastosowanie poszczególnych rodzajów koparek zależy przede wszystkim od warunków panujących w miejscu pracy sprzętu (chodzi m.in. o nośność gruntu, rzeźbę terenu czy nachylenie), a także od wielkości urządzenia (małe koparki kołowe i gąsienicowe mogą pracować w większej liczbie miejsc niż duże pojazdy).

 

 

fot: Koparka kołowa Komatsu pracująca przy wykopie.

 

Wersje funkcjonalne koparki

Poszczególne rodzaje koparek można sklasyfikować również na podstawie funkcji oferowanych przez urządzenie. Mogą być one związane z konstrukcją koparki czy znajdującymi się w niej systemami. W ten sposób można wyróżnić przykładowo koparki inteligentne, obrotowe czy o zwiększonym zasięgu (SLF). Podobnie jak w przypadku innych kryteriów, również podział ze względu na dostępne funkcje może łączyć się z pozostałymi metodami systematyzacji (na przykład koparka obrotowa kołowa może być jednocześnie obrysowa, należeć do urządzeń inteligentnych i być wyposażona w napęd spalinowy).

 

Koniecznie zapoznaj się z naszym katalogiem koparek, w którym znajdziesz szeroki wybór wysokiej klasy urządzeń każdego rodzaju.

 

Jaką koparkę kupić?

Wybór konkretnego rodzaju koparki powinien być dostosowany między innymi do charakterystyki wykonywanych robót, warunków panujących w miejscu pracy czy potrzeb operatora. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego sprzętu, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą, który pomoże ci dobrać właściwy model. 

 
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.