Rodzaje kruszarek samojezdnych i ich zastosowanie

Rodzaje kruszarek samojezdnych i ich zastosowanie

 

Użycie mobilnych kruszarek to praktyczny, skuteczny i sprawdzony sposób rozdrabniania kruszywa stosowany w branży budowlanej. Podstawowe rodzaje kruszarek: szczękowe, stożkowe i udarowe, pozwalają na rozdrobnienie większości kamieni, również tych „zanieczyszczonych” niekiedy innym materiałem (choćby drutem zbrojeniowym). Warunkiem bezawaryjnej pracy takich maszyn jest jednak prawidłowe dobranie rodzaju i wielkości urządzenia do zapotrzebowania. Zazwyczaj już wstępna identyfikacja potrzeb klienta pozwala doradcy na optymalne dopasowanie kruszarki kamieni. Oto, co mamy do wyboru.

 

Rodzaje kruszarek – możliwości i ograniczenia

 

Efekt pracy wszystkich rodzajów kruszarek jest taki sam – rozdrobniony materiał. To jednak od jego twardości, wielkości i innych parametrów decydujących o właściwościach, a także od pożądanej frakcji końcowej kruszywa zależy rodzaj kruszarki, która podoła zadaniu. Niektóre z urządzeń bardziej niż inne nadają się do konkretnych zastosowań. Są też takie materiały do kruszenia, które wykluczają wykorzystanie niektórych rodzajów tych maszyn. Poniżej opisujemy typy kruszarek według popularności zastosowania.

 

Kruszarka szczękowa – nawet do bardzo dużych kamieni

 

Urządzenie ścina i zgniata materiał pomiędzy dwiema szczękami – stałą i ruchomą. Najczęściej wykorzystuje się je w kamieniołomach oraz przy recyclingu. To najpopularniejszy rodzaj kruszarki. Kruszarki szczękowe są maszynami o najprostszej konstrukcji technicznej spośród wszystkich rodzajów kruszarek, mającymi jednocześnie najszerszy zakres zastosowań. Można przy ich pomocy kruszyć zarówno materiały miękkie jak i twarde – do postaci grubo- i średnioziarnistej. Sprawdzają się w pracy z dość dużym kamieniem (w przypadku maszyn oferowanych przez Komatsu Poland dopuszczalna wielkość bryły to nawet 1 metr).

 

Kruszarka szczękowa nie jest zalecana do rozdrabniania materiału o właściwościach kleistych. Nie można ponadto uzyskać przy jej zastosowaniu bardzo regularnych oraz najdrobniejszych frakcji kruszywa.

 

Fot. Hybrydowa kruszarka szczękowa Terex Finlay J-1280 przeznaczona do pracy w kamieniołomach, górnictwie i przemyśle wyburzeniowym. Oszczędna, nowoczesna maszyna minimalnie oddziałująca na środowisko dzięki elektrycznemu zasilaniu za pomocą zamontowanego na jej pokładzie generatora lub podłączenia do zewnętrznego źródła prądu.

 

 

Kruszarka udarowa – przede wszystkim do miękkich materiałów

 

Rozdrabnianie materiału następuje w tym przypadku w komorze udarowej, poprzez uderzanie wirujących elementów maszyny. Kruszarki udarowe to dość uniwersalne urządzenia, do różnych zastosowań (między innymi przy wyburzeniach), ale pracują głównie „na materiałach” miękkich (jak wapienie, piaskowce czy dolomity). Można dzięki nim uzyskać bardzo dobry kształt materiału końcowego lepszej jakości niż przy użyciu innych rodzajów kruszarek.

 

Ograniczeniem przy zastosowaniu tego typu kruszarki (poza twardością kruszywa) jest przede wszystkim wielkość materiału wpadającego do komory udarowej, jego twardość i zawartość materiału niekruszalnego w nadawie – jak na przykład metal. Przy zbyt dużych „przeszkodach” maszyna może łatwo ulec zniszczeniu lub poważnej awarii. Rozdrabnianie w niej z kolei zbyt twardych brył jest nieopłacalne, ponieważ podnosi to koszt użytkowania takiego sprzętu.

 

Fot. Terex Finley IC-100 – kompaktowa kruszarka udarowa przeznaczona do pracy w kamieniołomach oraz przy przeróbce odpadów budowlanych, rozbiórkowych, betonu zbrojonego czy asfaltu.

 

 

Kruszarka stożkowa – do twardego kruszywa niewielkich rozmiarów

 

Kruszenie materiału w tego typu urządzeniach odbywa się poprzez zgniatanie go pomiędzy dwiema stożkowymi powierzchniami. Kruszarki stożkowe stosuje się do rozdrabniania bardzo twardych kamieni o niezbyt dużych rozmiarach. Dają one materiał końcowy w postaci dobrej jakości – regularnego kruszywa (niektóre drobne frakcje, poniżej frakcji grysowej, nadają się do betoniarek, do budowy nawierzchni drogowych i nie tylko).

 

Wykorzystanie kruszarki stożkowej ogranicza wielkość nadawy, czyli podawanego do kruszenia materiału. W najbardziej popularnych mobilnych kruszarkach stożkowych kamienie o rozmiarze powyżej 200-250 mm nie mają szansy na rozdrobnienie, ponieważ nie ma ona możliwości przyjęcia takiej wielkości bryły. Tego rodzaju kruszarek nie stosuje się ponadto w przypadku dużej zawartości frakcji drobnych i/lub kleistych (jak glina czy ił) w nadawie oraz przy zanieczyszczeniu podawanego materiału, na przykład elementami stali lub innych metali (co jest częste w gruzie rozbiórkowym).

 

Fot. Kruszarka stożkowa Terex Finlay C-1540 z podwójnym napędem, zasilana za pomocą podłączenia do sieci elektrycznej lub generatora zasilającego.

 

Jak wybrać odpowiednią kruszarkę kamieni?

 

W optymalnym doborze maszyny pomaga klientowi doradca – przedstawiciel dystrybutora kruszarek. Ze względu na spory wybór opcji i kombinacje różnych funkcji tych urządzeń, zawsze jest to niezbędne wsparcie.

 

Wybór rodzaju kruszarki i konkretnego modelu tego sprzętu zależy między innymi:

  • od rodzaju kruszonego materiału (jego wielkości, twardości, zanieczyszczenia),
  • od tego, jaką frakcję materiału chce się uzyskać,
  • a także od wielu czynników związanych bezpośrednio z charakterem zadań, jakie dana kruszarka ma wykonywać.

To rozwiązania niemalże szyte na miarę, dlatego doradca pyta o szczegóły, a następnie podpowiada na przykład optymalną wielkość kosza, doradza – jeśli trzeba – użycie odpowiedniego rodzaju separatora magnetycznego, wagi i innych elementów dodatkowych i – przede wszystkim – dobiera urządzenie odpowiedniej wielkości oraz pomaga podjąć istotną decyzję – kruszarka z silnikiem wysokoprężnym czy elektryczna.

 

Komatsu Poland, jako wyłączny dystrybutor maszyn i przedstawiciel firmy Terex Finley, oferuje maszyny budowlane zasilane różnymi rodzajami napędu.

 

Kruszarki udarowe to obecnie głównie urządzenia z silnikiem wysokoprężnym.

 

Kruszarka stożkowa może być wyposażona w silnik Diesla oraz elektryczny i funkcjonować w dwóch trybach – rozdrabnianie kruszyw odbywa się wtedy na zasilaniu prądem, przemieszczanie się kruszarki natomiast w oparciu o napęd wysokoprężny.

 

 

Wśród kruszarek szczękowych w opcji elektrycznej dostępne są zazwyczaj większe modele maszyn, które pracują stacjonarnie (na przykład w kamieniołomach), gdzie mają stały dostęp do sieci elektrycznej i odpowiedniej mocy przyłączeniowej. Mniejsze urządzenia tego typu – z założenia mobilne – dysponują silnikiem Diesla.

 

Rodzaje kruszarek a ceny sprzętu

 

O ostatecznej cenie kruszarki (mówimy o wydatkach rzędu 1 - 2 mln PLN) decyduje jej rodzaj, wielkość (im większa maszyna, tym droższa) i dodatkowe wyposażenie, które może niekiedy zwiększać koszt zakupu danego sprzętu nawet o 30-40%. Najmniej kosztowne są kruszarki szczękowe, nieco więcej płaci się za udarowe, na największy wydatek trzeba się natomiast przygotować przy wyborze kruszarki stożkowej.

 

***

Warto mieć na uwadze, że zakupów takich maszyn nie dokonuje się z dnia na dzień. Czas oczekiwania na dostawę zamówienia waha się od kilku do kilkunastu tygodni. Trzeba to brać pod uwagę przy planowaniu zakupów i prac z użyciem kruszarki.

 

Szczegółowych informacji i porad w zakresie wyboru rodzaju kruszarki udzielają konsultanci Komatsu Poland. Zapraszamy do kontaktu >>
Szybki kontakt
Zadzwoń do nas Poproś o ofertę Zamów serwis
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Formularz kontaktowy
Wynajmij maszynę
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.
Newsletter
Zapisz się na newsletter Komatsu Poland i otrzymuj najnowsze informacje o naszej ofercie oraz promocjach.
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas
RODO i Obowiązek informacyjny Więcej
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.