Spycharki Inteligentne Komatsu cieszą się wśród operatorów bardzo dobrą opinią. Aby się łatwo o tym przekonać wystarczy posłuchać opinii zebranych podczas zeszłorocznego eRobocze Show w Sosnowcu.
Jedną z wielu unikatowych zalet tej maszyny jest możliwość pracy w trybie automatycznym począwszy od spychania zgrubnego aż do końcowej niwelacji terenu. Spycharki iMC Komatsu posiadają 4 tryby spychania, gdzie 3 z nich są ściśle powiązane z antypoślizgiem gąsienic. Jak działa funkcja zapobiegania poślizgowi? Prędkość sczytywana z czujnika prędkości maszyny jest porównywana z realną prędkością maszyny wyznaczaną w oparciu o satelity GNSS. Druga z nich jest zawsze prędkością rzeczywistą i możemy być w 100% pewni, że maszyna faktycznie porusza się w takim tempie. W sytuacji kiedy prędkość brana z czujnika prędkości jest większa od prędkości wyznaczanej na podstawie satelitów jest to informacja dla maszyny, że mamy do czynienia
z poślizgiem. W tej sytuacji lemiesz unosi się ku górze, aby maszyna nie ślizgała się i nie tworzyła pod sobą dziury. Oprócz prędkości brane jest tutaj także pod uwagę ciśnienie HST oraz ciśnienie układu hydraulicznego. Poniżej znajdziecie informacje czym różnią się między sobą poszczególne tryby spychania:
- Cięcie i transmisja – kiedy maszyna pcha za dużą ilość materiału, lemiesz automatycznie podniesie się i pozostanie już w górze do końca wykonywanego pasa.
- Cięcie – kiedy maszyna pcha za dużą ilość materiału, lemiesz unosi się ku górze w celu zapobiegnięcia poślizgowi, po czym ponownie stara się jak najszybciej wrócić do wysokości projektowej. Jest to najbardziej „agresywny” tryb spychania.
- Rozsypywanie – tryb z funkcją antypoślizgu, dedykowany do budowania warstw. Używamy go
w sytuacji, kiedy mamy nawieziony materiał i rozprowadzamy go zgodnie z przygotowanym projektem. - Prosta niwelacja – jedyny tryb, w którym nie ma funkcji zapobiegania poślizgowi. Tutaj system działa w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnego systemu zewnętrznego. Tryb ten dedykowany jest do końcowej niwelacji terenu, gdzie powierzchnia jest już zbliżona do tej założonej w projekcie.
- Co ciekawe, Komatsu w Maszynach Inteligentnych oprócz 4 trybów spychania, posiada także 3 tryby obciążenia lemiesza:
- Lekki – tryb dedykowany dla piasku oraz innych suchych i lekkich materiałów. Używamy go przy niewielkich ilościach materiału na ostrzu.
- Normalny – tryb przeznaczony dla większości możliwych warunków. Używany jest do przepychania średnich ilości materiału.
- Ciężki – tryb wykorzystywany podczas pracy z gliną oraz innymi mokrymi i gęstymi materiałami. Używamy go, gdy ostrze jest w pełni załadowane.
Inną opcją jest funkcja „Łagodnego startu”, która umożliwia delikatne zejście ostrza do założonego projektu. Dzięki tej funkcji, przy starcie maszyny unikamy niepotrzebnego zagłębienia się lemiesza w ziemię.
Warto pamiętać, że właściwe używanie powyższych trybów przekłada się na mniejsze zużycie paliwa oraz szybciej wykonaną pracę. Jednak największe korzyści widać w dłuższej żywotności podwozia, co ma ogromne przełożenie na oszczędność pieniędzy.
Maciej Gremblewski