Które rozwiązanie wybrać?
Porównanie możliwości i zastosowań
Wybór między taśmociągiem mobilnym a ładowarką kołową zależy głównie od konkretnych potrzeb i warunków pracy. Przed podjęciem decyzji o wyborze sprzętu warto dokładnie przeanalizować zalety i ograniczenia obu rozwiązań. Jak wypada w tym zestawieniu taśmociąg, a jak ładowarka?
Zobacz Katalog i dane techniczne przenośników taśmowych Komatsu Poland
Taśmociągi mobilne są przeznaczone do transportu materiałów na duże odległości w terenie lub do podawania ich na wysokość. Urządzenia z oferty Komatsu Poland mogą być dostosowane do różnych długości i konfiguracji tras transportowych, dzięki temu są bardziej efektywne niż tradycyjne metody transportu, szczególnie w przypadku dużej ilości materiałów, gdy konieczne jest szybkie ich przeniesienie. Z kolei ładowarki kołowe jako urządzenia bardziej mobilne, przydatne są wszędzie tam, gdzie prace wymagają precyzyjnego składowania różnych materiałów oraz w sytuacji ograniczonej ilości miejsca.
Przenośniki taśmowe – zastosowanie
Zastosowanie przenośników taśmowych do materiałów sypkich (do piasku, do węgla i innych kruszyw) to doskonałe rozwiązanie dla firm rozbiórkowych oraz tych, które używają kruszarek i przesiewaczy, kopalń kruszyw, piasku, żwirowni, firm prowadzących prace ziemne itp.
Przenośniki taśmowe w górnictwie – taśmociąg do hałdowania węgla
Taśmociąg do węgla jest wymarzonym sposobem składowania tego kruszywa. Dlaczego? Węgiel jest materiałem dość twardym, ale kruchym. Pod naciskiem stosunkowo łatwo ulega rozdrobnieniu (degradacji). Nie jest więc do końca wskazane używanie do hałdowania węgla ładowarek kołowych. Tymczasem mobilny taśmociąg przenosząc określoną frakcję węgla, zachowuje jego strukturę i integralność. Jeżeli składowany jest węgiel np. 60+ (tj. bryłki o średnicy powyżej 6 cm), tworząc hałdę od podstaw, można taśmociąg stopniowo podnosić w miarę powiększania się hałdy, co zapobiega zrzucaniu węgla z dużej wysokości. W ten sposób degradacja materiału jest minimalna. Ładowarka do węgla oczywiście również pozwala na usypanie hałdy, jednak składując węgiel coraz wyżej, trzeba podjechać ładowarką na już usypaną hałdę, miażdżąc i rozdrabniając tym samym część materiału.
Zalety używania przenośników taśmowych do kruszywa
Użycie przenośników taśmowych ma wiele plusów, które sprawiają, że taśmociągi są powszechnie stosowane w różnych branżach. Główną ich zaletą jest fakt, że niezależnie od rodzaju transportowanego kruszywa, jest to dużo tańsza forma transportowania niż transport przy pomocy innych urządzeń np. ładowarek kołowych czy koparek.
- Efektywny transport – taśmociągi mobilne umożliwiają szybki i ciągły transport dużych ilości materiałów na różne odległości (również te znaczne). Dzięki temu są one bardzo efektywne w porównaniu do np. użycia pojazdów.
- Niski koszt pracy – urządzenia te wymagają stosunkowo niewielkiej ilości energii do pracy w porównaniu do innych rozwiązań transportowych (np. ładowarek kołowych). Taśmociąg zużywa średnio ok. 4 litrów paliwa na godzinę. Oznacza to, że w ciągu 10 godzin pracy taśmociąg mobilny zużyje tylko 40 litrów ropy, podczas gdy w tym samym czasie ładowarka kołowa spali jej aż 130 – 160 litrów. To również przekłada się na wymierne korzyści dla środowiska. Ponadto materiał można wysypać bezpośrednio na taśmę, co sprawia, że tworzenie hałdy jest bardzo wydajne i szybkie.
- Niski koszt eksploatacji – wszelkie nakłady poniesione na konserwacje i okresowe przeglądy w przypadku przenośników taśmowych to szacunkowo 1/5 nakładów przeznaczonych w tym czasie na serwis ładowarki kołowej. Ponadto sama konserwacja i utrzymanie taśmociągów są prostsze niż w przypadku innych systemów transportowych. Przenośnik ma niewielki silnik oraz nie ma praktycznie żadnych elementów eksploatacyjnych (jedynie gumowy pas transmisyjny i rolki, które z czasem mogą wymagać wymiany).
- Brak bezpośredniego nadzoru – mobilne taśmociągi są bezobsługowe i bezpieczne. W trakcie pracy nie wymagają stałego nadzoru operatora (wystarczy krótka kontrola co pewien czas). Nie trzeba więc zatrudniać dodatkowej osoby na to stanowisko. Nadzór nad pracującym taśmociągiem może być sprawowany przez operatorów maszyn pracujących w pobliżu.
- Wielozadaniowość – przenośniki taśmowe mogą być dostosowane do różnych potrzeb i materiałów. Wykorzystuje się je do transportu kruszyw, ziarna, materiałów sypkich, opakowań i wielu innych. Oprócz uniwersalnych urządzeń, Komatsu Poland może dostosować dany taśmociąg mobilny do przenoszenia lżejszych materiałów. W przypadku węgla, gdzie 1 m³ waży poniżej 1 tony, taśmociąg może mieć np. większy kosz zasypowy umożliwiający jednorazowe przenoszenie większej ilości materiału. Może być ponadto wyposażony w różnego rodzaju podpory, odpowiednie systemy smarowania czy filtry, co jest szczególnie ważne przy materiałach pylących w czasie transportu (przykładowo pył węglowy jest bardzo szkodliwy dla silników maszyn).
- Stosunkowo niski koszt zakupu – cena taśmociągu to średnio 1/3 tych kosztów, które należałoby przeznaczyć na zakup ładowarki kołowej.
Aby poznać szczegółowe wyliczenia dotyczące bilansu kosztów pracy i eksploatacji taśmociągu mobilnego w porównaniu do ładowarki kołowej, skontaktuj się nami!
Policzyliśmy to!
Ładowarka kołowa – zastosowanie
Niewątpliwą zaletą ładowarek kołowych jest ich mobilność i możliwość pracy w ograniczonej przestrzeni. Te urządzenia są bardzo manewrowe, co czyni je idealnym rozwiązaniem do pracy na niewielkim terenie. Mogą być wykorzystywane do załadunku i rozładunku materiałów czy prac ziemnych. Zazwyczaj mają dużą moc, co pozwala im efektywnie radzić sobie z ciężkimi materiałami i trudnymi warunkami. Wykazują też skuteczność w przypadku krótszych tras transportowych lub prac ziemnych na miejscu.
Nie bez znaczenia jest też ich ładowność – ładowarka kołowa chwyta jednorazowo kilka metrów sześciennych bądź kilka ton materiału, zależnie od wielkości łyżki. Podobnie jednak jak koparka ma dość wysoką konsumpcję paliwa. Przykładowo ładowarka z łyżką o pojemności powyżej 4 m³ zużywa 12 do nawet 14 litrów paliwa na godzinę pracy. W koparkach jest to nieco mniejsza ilość (10 – 12 litrów), choć nadal są to dość znaczne koszty. Dodatkowo koszty eksploatacyjne (przeglądy, serwisy) są znacznie wyższe w porównaniu z np. przenośnikiem taśmowym do materiałów sypkich.
Decydując się na inwestycję w taśmociąg mobilny lub koparkę kołową, trzeba wziąć pod uwagę serwis oraz wsparcie posprzedażowe oferowane przez firmę. Komatsu Poland jest zaangażowane w pomoc klientom dotyczącą finansowania urządzeń (leasing, uzyskanie funduszy z dotacji unijnych, kredyt bankowy). W przypadku indywidualnych zamówień czas oczekiwania na taśmociąg mobilny to tylko 2 – 3 miesiące, natomiast zakup jednego z uniwersalnych modeli jest możliwy od ręki. Zamówione urządzenie firma dostarcza pod dowolny adres na terenie Polski. W razie potrzeby Komatsu Poland oferuje swoim klientom największy, sprawnie działający i – co ważne w przypadku maszyn pracujących w systemie ciągłym – błyskawiczny serwis.
Po więcej szczegółów na temat zastosowania i kosztów eksploatacji taśmociągów mobilnych i ładowarek kołowych zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi ekspertami!
Artykuł opracowany przez zespół Komatsu Poland
Konsultacja merytoryczna – Przemysław Matysiak, Finlay Brand Manager w Komatsu Poland