O czym operator powinien pamiętać każdego dnia?

Przychodzisz do pracy i idziesz do swojej maszyny. Otwierasz kabinę, siadasz na fotelu i przekręcasz kluczyk. Silnik budzi się przyjemnie pomrukując. Wszystkie konie mechaniczne gotowe do galopu, przez następne godziny pracy. Na pulpicie jak zawsze świeci się na czerwono lampa dżina i akwarium z małą ilością wody. W myślach krótkie „zgłaszałem szefowi, że czujniki są do wymiany, przecież ostatnio poziom płynów był ok”. Uruchamiasz radio, ustawiasz klimę i kładziesz w odpowiednie miejsce swój ulubiony kubek ze świeżą kawą. Jest ci wygodnie i jesteś gotowy do pracy. Jednak coś ci mówi, że o czymś zapomniałeś. No cóż, trzeba ruszać robota sama się nie zrobi. Zbliża się pora śniadania, a ty pracujesz na pełnych obrotach. Czujesz, że maszyna słabnie, ale co tam, zaraz przerwa to odpocznie. Twój sprzęt już całkiem osłabł, a z wydechu widzisz biały dym. Myślisz „Uszczelka pod głowicą i cyk! Fajrant”. Teraz szef się pomartwi, przecież ty dopełniłeś swoich powinności i nie wiesz czemu tak się stało. Ale czy na pewno? Kiedy ostatnio robiłeś OC (obsługa codzienna) maszyny?
Operatorze, zawsze rano powinieneś sprawdzić płyny eksploatacyjne. Warto sprawdzić czy jest płyn w chłodnicy, czy w zbiorniczku wyró
wnawczym nie pojawia się olej. Może widać na zbiorniczku zaschnięte plamy płynu? Przejdź następnie do sprawdzenia stanu oleju silnikowego. Wyjmij bagnet i sprawdź czy olej jest między minimum a maksimum. Zwróć uwagę czy w oleju nie ma płynu z układu chłodniczego. Kontroluj aby olej, był wymieniany na czas. Gdyż olej traci swoje właściwości smarne i film olejowy jest łatwiejszy do „zerwania”. Co będzie powodowało, że elementy silnika, mogą czasem chodzić na „sucho”. Gdy już uda ci się ogarnąć te dwie rzeczy, warto rzucić okiem na silnik i osprzęt. Sprawdź, czy przewody paliwowe się nie rozszczelniły. Czy gdzieś nie pojawia się olej. Stan paska osprzętu, czy nie pęka i nie jest zbyt luźny. Nie musisz być mechanikiem, żeby stwierdzić, że coś jest nie tak. Jednak jeśli w porę uda ci się wychwycić usterkę, to możesz uniknąć poważniejszych awarii. Ok, tutaj wszystko sprawdzone i jest wszystko tak jak powinno być.
Hmm… To już wszystko? Nie, powinieneś sprawdzić stan oleju hydraulicznego. Pamiętaj że osprzęt roboczy musi być ustawiony zgodnie z zaleceniem producenta, które znajdziesz w DTR’ce.
Jeżeli brakuje oleju, to dolej do odpowiedniego stanu. Użyj takiego oleju hydraulicznego jaki jest w maszynie. Raczej nie powinno się mieszać olei o różnych parametrach, a już na pewno o różnych kolorach. Kiedyś zrobiłem małe doświadczenie, żeby sprawdzić mieszalność oleju. Do butelki wlałem trochę czerwonego i trochę żółtego oleju. Już na początku widać, że się oddzieliły. Po wstrząśnięciu spieniły się. Gdyby tak się zrobiło w pompie hydraulicznej twojego sprzętu, to grozi jej uszkodzeniem.
Teraz, gdy już sprawdziłeś wszystko. Spójrz na maszynę czy nie ma nigdzie wycieku, lub innego uszkodzenia, którego nie było poprzedniego dnia, a mogłoby sprawić ci niemiłą niespodziankę w trakcie pracy. Pozostaje jeszcze kwestia posmarowania i możesz z czystym sumieniem rozpocząć pracę.
Pamiętaj, jesteś operatorem, więc twoim obowiązkiem jest dbanie o powierzony sprzęt.
Jeżeli dbasz o niego, to on zadba o ciebie. Dzięki niemu, ty zarabiasz i jesteś w stanie utrzymać rodzinę. Dbaj o dobrą kondycję swoją i sprzętu na którym pracujesz.


Dawid Droździk
Szybki kontakt
Call now Ask for an offer Order Service
Contact form
Write to us
Information obligation More
Thanks! your message has been sent.
Contact form
Rent a machine
Information obligation More
Thanks! your message has been sent.
Newsletter
Sign up for the Komatsu Poland newsletter and receive the latest information about our offer and promotions.
Information obligation More
Thank you for subscribing to the newsletter.
Contact form
Write to us
Information obligation More
Thanks! your message has been sent.